HRVATSKA - ŠPANJOLSKA 3-5 / Hrabri Vatreni nakon velike, neviđene bitke, u najboljoj utakmici dosad na Euru ispali s prvenstva: Nema veze dečki, glavu gore, pokazali ste srce

Hrvatska - Španjolska 3:5

Strijelci: 1:0 Unai Simon autogol (20.), 1:1 Sarabia (38.), 1:2 Azpilicueta (57.), 1:3 Ferran Torres (77.), 2:3 Oršić (85.), 3:3 Pašalić (93.), 3:4 Morata (100.), 3:5 Oyarzabal (103.)

Hrvatska: Livaković, Juranović, Vida, Ćaleta Car, Gvardiol; Kovačić, Brozović, Modrić, Rebić, Petković, Vlašić

Španjolska: Simon - Azpilicueta, Garcia, Laporte, Gaya - Koke, Busquets, Pedri - Torres, Sarabia - Morata

Hrvatska nogometna reprezentacija nije se uspjela plasirati u četvrtfinale Europskog prvenstva nakon što je u susretu osmine finala u Kopenhagenu pred 25.000 gledatelja nakon produžetaka izgubila od Španjolske sa 3-5.

UNIŠTIO DALIĆA KOMENTAROM /

Slavni novinar pokopao izbornika Hrvatske u jednoj rečenici: 'Evo što Dalić radi dok Enrique daje instrukcije'

Obrat na obrat, strašna utakmica

Nakon nevjerojatne drame i brojnih obrata, "Furija" je nakon produžetaka slomila "Vatrene" izborivši plasman u četvrtfinale.

Bila je to "luda" utakmica u kojoj su "Vatreni" poveli, "Furija" je uzvratila s tri gola u nizu, da bi Hrvatska golovima u 85. i 90+2. minuti uspjela izboriti produžetak. Nažalost, u dodatnih pola sata Španjolska je zabila dva gola za konačnih 5-3.

Hrvatska je povela u 20. minuti nakon nevjerojatnog autogola Pedrija, izjednačio je Sarabija u 38. minuti, "Furija" je preokrenula rezultat u 57. minuti preko Azpilicuete, a Španjolci su u 77. minuti poveli 3-1 golom Ferrana Torresa.

Tračak nade svjetskim doprvacima vratio je Mislav Oršić u 85. minuti, a ludilo na Parken stadionu izazvao je Mario Pašalić izjednačivši u drugoj minuti sudačke nadoknade na 3-3. Nažalost, Španjolci su se vratili u vodstvo u 100. minuti golom Alvara Morate, a samo tri minute kasnije Mikel Oyarzabal je zabio za 5-3.

"Vatreni" tako niti u svom četvrtom pokušaju nisu uspjeli ostvariti pobjedu u nokaut fazi natjecanja na europskim prvenstvima. Nakon što je prošla skupinu Hrvatska je dva puta poražena u četvrtfinalu, a na zadnja dva EP-a u osmini finala.

Španjolci čekaju boljeg iz ogleda Francuske i Švicarske

Španjolska će u četvrtfinalu igrati protiv pobjednika večerašnjeg susreta između Francuske i Švicarske. Utakmica je na rasporedu 2. srpnja u St Peterburgu.

Umjesto Perišića Dalić se odlučio za Rebića, Lovrenovo mjesto je zauzeo Ćaleta-Car, a Juranović je ponovo dobio prednost u odnosu na Vrsaljka. S druge strane Luis Enrique je iznenađujuće izostavio Jordija Albu, a umjesto njega u sastav gurnuo Gaya, dok je na klupi ostavio bivšeg igrača Dinama Olma.

Španjolska je bolje otvorila utakmicu i u prvih 20 minuta imala je dvije sjajne prilike. Koke je u 16. minuti izašao ispred Livakovića, no hrvatski vratar je sjajno reagirao. Tri minute kasnije Morata je iz sjajne prilike pucao glavom, srećom loše.

U trenucima dok je "Furija" bila u velikom naletu "Vatreni" su poveli i to nakon nevjerojatnog Pedrijeva autogola. Barcelonin veznjak je gotovo s centra vraćao loptu Simonu, no španjolski vratar je neshvatljivo pogriješio i lopta je preko njegove noge završila u golu.

Španjolska izjednačila u 38. na 1-1

Španjolska je izjednačila u 38. minuti. Pucali su Španjolci tri puta. Prvo je Modrić blokirao, potom je Livaković sjajno obranio Gayin udarac, no Sarabija je s desetak metara snažnim udarcem pospremio odbijanac za 1-1.

Španjolska je u prvom poluvremenu imala 68 posto posjeda lopte, uputila je 11 udaraca pri čemu četiri u okvir hrvatskog gola, dok su "Vatreni" imali samo dva udarca, ali niti jedan u okvir.

"Furija" je okrenula rezultat u 57. minuti preko Cesara AzpilicueteFerran Torres je poslao sjajnu loptu u kazneni prostor, a branič Chelsea glavom zabio za 2-1. Nažalost, u 77. minuti Ferran Torres je pogodio za 3-1. Španjolska je brzo izvela slobodan udarac sa svoje polovine, Pau Torres je dugom loptom uposlio Ferrana Torresa, Gvardiol je neoprezno ispao, a napadač Manchester Cityja lako zabio za 3-1 i činilo se pobjedu "Furije".

Čudesni povratak pred vrata raja, međutim...

Međutim, svjetski doprvaci su se čudesno vratili. Tračak nade pojavio se u 85. minuti kada je Mislav Oršić u gužvi smanjio na 2-3, a ludilo na Parkenu izazvao je Pašalić zabivši na Oršićevu asistenciju za 3-3 u drugoj minuti nadoknade.

Nažalost, Španjolska je u 100. minuti povela sa 4-3, a gol je zabio Morata. Samo tri minute kasnije Oyarzabal je zabio za 5-3 i Hrvatska se ponovo našla u zaostatku od dva gola.

Zanimljivo, Španjolska nije primila više od jednog gola na zadnjih 27 utakmica. Hrvatska je zabila tri, ali nije bilo dovoljno.

120' - Gotova je utakmica.

116' - Morata iz kontre tuče po golu, ali Livaković to skida.

114' - Izlazi Luka Modić, ulazi Luka Ivanušec.

113' - Španjolci sad pokušavaju umrtviti igru.

109' - Vatreni napadaju.

106' - Budimiiiiiirrrr pokraj stative iz kontre, da je to ušlo. Ajoooj, nevjerojatno.

106' - Počinje drugi produžetak. Idemo dečki, možete vi to!

105' - Gotov je prvi produžetak. Naivno smo primili ova dva gola.

103' - Novi gol - Španjolska vodi 3:5.

100' - Morata je zabio golčinu za 4:3. Idemo Vatreni! Oyarzabal je strijelac iz kontre.

99' - Španjolci sad nešto pokušavaju.

96' - Što je sad obranio Unai Simon, Budimir je nakon sjajne asistencije Oršića tukao s nekih 5 metara ali u golmana Španjolske.

95' - Vatreni dominiraju.

92' - Jaoooo, kako je ovo sad bilo blizu. Mislav Oršić radi takav kaos Španjolcima da je to strašno. Umalo je u svom stilu zabio. Idemo Hrvatska, ideeemoooo. Otvorilo mu se na lijevu nogu, spustio je Budimir nakon ubačaja. Maestralna akcija, šteta što nije to ušlo.

91' - Počeo je prvi produžetak.

90+7 - Gotovo je, igrat će se produžeci. Što je sad ovo bilo... Moramo doći sebi, ovo je previše. Čudo nad čudima...

93' - GOOOOL - Mario Pašalić, junače, kralju, Hrvatino naša.... Obožavamo te, obožavamo. Oršić asistent, Pašalić strijelac.

91' - Kramarić iz prve pored gola, blizu je to bilo. Ali ne, zaleđe.

90' - Igrat će se još 6 minuta. Imamo vremena za sve, za novi gol.

88' - Dvije su minute još do 90.

85' - GOOOOL: Zabili smo za 3:2.

84' - Imamo loptu u svojim nogama, ali nismo ni malo opasni.

79' - Budimir je ušao umjesto Kovačića, Pašalić umjesto Vlašića.

77' - Španjolci zabijaju za 3:1. Ferran Torres podiže na 3:1 nakon ponovno loše reakcije naše obrane, točnije Gvardiola.

76' - Jordi Alba je ušao u igru.

74' - Juranović izlazi, Brekalo ulazi. Zanimljiva promjena.

73' - Brozović je dobio žuti zbog prigovora.

72' - Morata je zabio iz zaleđa.

71' - Sarabia izlazi, Olmo ulazi.

69' - Kramarić je tukao iz kontre ali zaleđe ipak. I da je zabio,ne bi bilo gola.

67' - Gvaaardiiiool... Jao, kakva šansa, kako je izbacio čuvara. Pucao je s nekih 8 metara ravno u Simona.

67' - Izlazi Rebić, ulazi Oršić.

66' - Ante Ante, sine Hrvatski, pa kud tako slabo! Imao je odličnu šansu s nekih 10 metara ali loše je to puknuo.

64' - Moramo se trgnuti, moramo. Jer, pustiti Španjolcima da dominiraju kod vodstva je pretplata na poraz.

60' - Vatreni su malo klonuli nakon gola. Idemo dečki, mi smo Hrvati, ratnici, možemo sve okrenuti. Idemo dečki, nema predaje.

57' - Španjolska vodi 2:1. Šteta, baš šteta. Gvardiolu je pobjegao Azpilicueta i na ubačenu loptu zabio glavom.

52' - Imamo sad loptu, idemo nešto napraviti. Juranović je pokušao podvaliti loptu Vlašiću ali ništa od toga.

50' - Vatreni se brane, Španjolci igraju od noge do noge, počinju napade iz zadnje linije.

48' - Španjolska odmah napada, ponovno kao i u prvom dijelu.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme. Petković je izašao, Kramarić ušao.

45' - Gotovo je prvo poluvrijeme. 68% lopte u svojim nogama, 32% Hrvatske. Dva udarca na gol Hrvata, niti jedan u okvir. No, unatoč dominaciji Španjolaca, generalno gledajući, Hrvatska igra sjajno, jako pametno.

45' - Kovačić je dodao odličnu dubinsku loptu Rebiću i naletu,ali Simon je brži od našeg Ante.

44' - Reebiiiićććć... ravno u ruke Simona s nekih 18 metara onako jako, u svom stilu. Ajmo Ante, možeš ti to.

38' - Španjolska je zabila za 1:1. Sarabia je zakucao loptu nakon strašne obrane Livija. Ovo mu je treći gol za Španjolsku u osam susreta.

33' - Nikola Vlašić igra k'o zmaj. On je danas naš X faktor, glavni čovjek, radi u obrani, trči, rovari, dodaje, ma sve čovjek radi...

32' - Kretanje Morate prati Duje Ćaleta Car. Za sad to radi jako dobro.

25' - Kovačić tuče iznad gola, idemo sad. Španjolska je uzdrmana, dečki ne znaju što ih je snašlo. Nižemo šanse protiv grogiranih Španjolaca. Samo tako dalje.

24' - Niksiiiiii kralju, ajoooj da je to ušlo sad. Vlašić je dobio jednu loptu po desnoj strani, sjurio se u kazneni prostor i tukao pokraj dvojice na sebi, u vanjski dio mreže. Idemooo Hrvatska, idemo ih zgaziti sad.

20' - GOOOL: Unaiju Simonu je lopta prošla preko noge, sunce mu je zasmetalo. Što je sad ovo bilo... Pedri je sa svojih 30 metara vratio loptu golmanu Simonu, a on nonšalantno išao primati i propustio loptu u gol kroz noge. Da da, nema Robertsona i maksimirske krtice ali tu je zato Unai Simon. Gracias Espana, dajte nam još poklona.

19' - Nema gola, Morata je promašio loptu glavom s 3 metra. Druga prilika Španjolaca na utakmicu. Čini se kako je Vida dirao loptu rukom. Ne oglašava se VAR.

16' - Bravo Livi, majstoreeeee: Što je sad kralj skinuo nogom, Busquets je dodao u dubinuKokeu koji je bio sam ispred Livakovića ali naš majstor mu je skinuo to. Ajmooo sad, tko ne zabije, taj dobije!

14' - Nikako ne možemo zadržati loptu u nogama, Španjolci imaju posjed. Hrvatska igra dvostruki blok i to rade jako dobro. Čekaju svoju šansu iz kontre i polukontre.

13' - Uf, ovo je bilo blizu. Morata je asistirao petom a Sarabia je tukao s nekih 10 metara iz kosa, u vanjski dio mreže.

11' - Evo i Hrvatske. Došli smo do njihove polovice, idemo ih sad stisnuti. Pokušali smo s ubacivanjem ali ništa. Nema veze, neka ima agresivnosti, to je bitno.

9' - Za sad Španjolci dominiraju. Imaju loptu ali za sad dobro stojimo. Azpilicueta je ubacio s nekih 30 metara iz slobodnog udarca, na svu sreću slabo. Samo neka tako loše ubacuje, bit ćemo mu zahvalni.

6' - Obranili smo se, Španjolci su ubacili na peterac, čistimo to. Gusto je ali došli smo do lopte. Idemo polukontru odigrati. Ništa, Rebić je pao.

3' - Hrvatski navijači grme s tribina: 'Baš je dobro vidjeti te opet", pjeva se na Parkenu.

2' - Kupi Livaković jednu ubačenu loptu u prostor, Gaya je ubacio, kapetan Valencije. Ovo su prve minute za njega na Euru.

2' - Španjolci opet imaju loptu, dodavaju se oko centra.

1' - Odmah pogrešna lopta Furije, Gvardiol će ubaciti loptu u igru.

1' - Počela je utakmica. Sretno Vatreni. Prvi počinju Španjolci.

17.56 - Ustanite dame i gospodo, svira se Lijepa naša.

17.54 - Prva će se svirati himna Španjolske.

17.53 - Igrači upravo izlaze na teren.

17.08 - Iako je domaćin, Hrvatska će igrati u rezervnoj, crnoj varijanti dresa, dok će Španjolci danas biti bijeli. Rezervni dres donosio nam je sreću u Rusiji gdje smo odigrali pet utakmica zaredom u njemu. Samo smo prvu protiv Nigerije i zadnju protiv Francuske odigrali u crveno-bijelom. Na ovom turniru, pak, crni dresovi nam nisu bili sretni, pobijedili smo Škote u A varijanti dresova. Vrijeme je i da crne na Euru učinimo sretnima.

17.02 - "Vidjet ćete i danas što naši navijači znače za igrače. Bit će ovo neusporedivo drugačija utakmica od dosadašnjih na Euru", kazao je za kameru HRT-a Dražen Ladić, pomoćnik Zlatka Dalića.

16.56 - Došao je i sastav Hrvatske. Rebić je uletio umjesto Perišića, Juranović počinje opet kao i protiv Škota. Oršić je ostao na klupi.

16.51 - Španjolski nogometni savez objavio je na svom Twitteru sastav Španjolske.

Unai Simon, Azpilicueta, Eric Garcia, Laporte, Gaya, Busquets, Pedri, Koke, Sarabia, Morata, Ferran Torres

16.46 - Sportske novosti objavile su sastav Hrvatske za koji tvrde da je točan.

HRVATSKA: Livaković - Juranović, Vida, Ćaleta-Car, Gvardiol - Modrić, Brozović, Kovačić - Vlašić, Petković, Rebić

ŠPANJOLSKA: Simon - Azpilicueta, Garcia, Laporte, Alba - Koke, Busquets, Pedri - Sarabia, Torres - Morata

16.43 - Prema OptaJoe agenciji, ovo će biti treći veliki turnir na kojem s ove dvije reprezentacije igraju međusobno.

16.33 - Hrvatska i Španjolska dosad su odigrali međusobno 8 utakmica, od toga u tri utakmice bolji su bili Vatreni, Španjolci su pobijedili četiri puta dok je jedna utakmica završila remijem.

15.20 Još oko sat i pol do službenih sastava momčadi za okršaj na stadionu Parken u Kopenhagenu.

_________________________________________________________________________

Hrvatsku nogometnu reprezentaciju u ponedjeljak (18 sati) očekuje okršaj sa Španjolskom u osmini finala Europskog prvenstva.

Hrvatska je plasman u osminu finala EURA izborila kao drugoplasirana momčad skupine D zahvaljujući 3-1 pobjedi protiv Škotske u Glasgowu u susretu 3. kola. Španjolci ulaznicu za knock-out fazu također izborili u posljednjem kolu u skupini, nakon uvjerljive pobjede (5:0) nad Slovačkom.

Hrvatskoj će ovo biti treća utakmica zaredom sa Španjolskom na Europskim prvenstvima. Na Euru 2012., kada je na klupi Vatrenih sjedio Slaven Bilić, Španjolci su pobijedili 1:0 u skupini, a četiri godine kasnije Hrvatska je pod vodstvom Ante Čačića slavila s 2:1.

Vatreni u utakmici protiv Španjolske neće moći računati na svog ponajboljeg igrača na Euru, krilnog napadača Ivana Perišića, koji je dva dana prije utakmice bio pozitivan na redovitom testiranju na koronavirus i mora provesti deset dana u samoizolaciji.

Vatreni bez ključnog igrača

Uspiju li Vatreni izboriti mjesto u četvrtfinalu, Perišić neće moći konkurirati ni za tu utakmicu, koja je na rasporedu 2. srpnja, kao ni za eventualni nastup u polufinalu, 6. srpnja, što je posljednji dan njegove samoizolacije.

Hrvatski izbornik Zlatko Dalić na posljednjoj novinarskoj konferenciji uoči utakmice nije želio otkriti tko će zaigrati umjesto Perišića, te samo rekao kako za tu poziciju konkuriraju Josip BrekaloAnte Rebić MislavOršić.

Pretpostavlja se da će Dalić prednost na lijevom krilu dati Rebiću koji se, doduše, nije iskazao u prve dvije utakmice na Euru, ali njih je počeo za sebe "neprirodnijoj" poziciji, u vrhu napada.

Također, Dalić u utakmici protiv Španjolaca neće moći računati na još jednog jako bitnog igrača, svog "stupa obrane", Dejana Lovrena koji je u zadnjoj utakmici u skupini zaradio žuti karton zbog kojega će biti suspendiran.

Povratak 'senatora'?

Lovrenovo mjesto u srcu obrane gotovo sigurno će preuzeti Duje Ćaleta Car koji je na ovom Euru zaigrao samo u prvoj utakmici, porazu od Engleske 0:1.

Također, Dalić će vrlo vjerojatno protiv Španjolaca na klupi ostaviti desnog braniča Josipa Juranovića, svoje najveće iznenađenje u odlučujućoj utakmici u skupini sa Škotima, a na to mjesto će se vratiti "senator" Šime Vrsaljko.

Osim toga, očekuje se da će Dalić početi sa svim ostalim igračima koji su krenuli od prve minute u utakmici sa Škotima.