ITALIJA JE NOVI PRVAK EUROPE / Azzurri šokirali Wembley, uzeli naslov nakon trilera s bijele točke; Southgateovi specijalci za penale veliki tragičari Gordog Albiona

Italija je na Wembleyju osvojila svoj drugi naslov europskog prvaka u ovijesti

11.7.2021.
19:00

Nogometaši Italije novi su europski prvaci, a do naslova su stigli boljim izvođenjem jedanaesteraca (3-2), nakon što je u osnovnih 90 minuta i produžetku rezultat bio 1-1.

BONUCCI RAPAMETIO TALIJANE /

Branič zabio Englezima i srušio rekord kojeg je Nijemac držao 45 godina

Engleska je na Wembleyju povela već nakon jedne minute i 56 sekundi igre, a strijelac je bio lijevi bočni igrač Luke Shaw koji je gol postigao poluvolejem na ubačaj Kierana Trippiera.

To je najbrži pogodak u finalima europskih prvenstava i ukupno četvrti najbrži u povijesti EURA.

Bonucci spasitelj

Bio je to jedini udarac Engleza u prvom poluvremenu, dok su Talijani imali šest udaraca, ali nijednom nisu ozbiljnije ugrozili engleskog vratara Jordana Pickforda.

Težnje Talijana da postignu izjednačujući pogodak materijalizirane su u 67. minuti, kad je Pickford obranio Verrattijev udarac glavom, ali je na odbijenu loptu prvi stigao stoper Leonardo Bonucci i iz neposredne blizine poslao loptu u mrežu.

Kako pogodaka više nije bilo utakmica je otišla u produžetak. Po sedmi put u povijesti europskih prvenstava pobjednik nije odlučen u osnovnih 90 minuta.

Mreže su ostale mirovati i u dodatnih 30 minuta te je po drugi put u povijesti odluka o europskom prvaku pala izvođenjem jedanaesteraca.

Donnnarumma brljirao

Prvu seriju otvorio je Berardi koji je svladao Pickforda, a Donnarumma nije uspio zaustaviti Kaneov udarac. U drugoj seriji je Pickford obranio udarac Belottiju, a Maguire je donio prednost Englezima. Bonucci je izjednačio na 2-2, a Rashford je pogodio vratnicu. Talijanima je ponovno prednost donio Bernardeschi, a Donnarumma je obranio udarac Sancha. Jorginho je mogao donijeti naslov Italiji, ali je Pickford obranio njegov udarac. No, Donnarumma je obranio i udarac Sake te donio trofej Italiji.

Talijanima je ovo drugi europski naslov, nakon što su prvi osvojili 1968. u Rimu, gdje su u finalu pobijedili reprezentaciju Jugoslavije (2-0) tek u drugoj, ponovljenoj finalnoj utakmici, nakon što je prva završila 1-1. Poslije su doživjeli dva poraza u finalima: 2000. su ih svladali Francuzi zlatnim golom (2-1), a 2012. su bolji od njih bili Španjolci (0-4).

Englezi nisu uspjeli ponoviti trijumf na domaćem terenu, na kojem su 1966. osvojili naslov svjetskih prvaka, pobijedivši u finalu Njemačku (4-2) u produžetku. Bilo je ovo njihovo prvo finale na europskim prvenstvima i prvo na velikim natjecanjima nakon SP-a 1966.

Europsko nogometno prvenstvo, finale

London, stadion Wembley

Engleska- Italija 1:1 (Shaw 2', Bonucci 67')

Engleska: Pickford, Walker, Maguire, Stones, Trippier, Rice, Phillips, Shaw, Mount, Kane, Sterling

Italija: Donnarumma, Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson, Verratti, Jorginho, Barella, Chiesa, Immobile, Insigne

2:3 Italija je prvak Europe! Saka je promašio ključni jedanaesterac za Engleze. Točnije, Donnarumma je obranio njegov udarac.

2:3 Pickford je obranio Jorginhu, drama se nastavlja.

2:3 Donnarumma brani Sanchu! Talijanima se otvorila ogromna prilika za osvajanje Eura.

2:3 Bernardeschi vraća Talijanima prednost.

2:2 Rashford pogađa vratnicu.

2:2 Bonucci pogađa.

2:1 Maguire savršenim udacem s bijele točke donosi Englezima prednost.

1:1 Pickford je obranio Belottiju!

1:1 Kane zabija za 1:1. Donnarumma je pogodio stranu, ali nije uspio zaustaviti njegov udarac.

0:1 Berardi sigurno pogađa iz prvog jedanaesterca.

Talijani će prvi pucati.

________________________________________________________________________________________________________________

120'+3' Kraj utakmice, novog europskog prvaka odlučit će raspucavanje s bijele točke.

120' Igrat će se još tri minute nadoknade.

118' Promjena kod Italije. Emerson ide van, a ulazi Florenzi.

115' Englezi pokušavaju visokim ubacivanjima, Donnarumma sve njihove centaršute sigurno lopvi.

112' Englezi su puno bolji u drugom produžetku i svim silama pokušavaju stići do pobjedničkog gola.

108' Grealish puca u blok nakon gužve u talijanskom šesnaestercu.

Engleska - Italija

107' Bernardeschi puca iz slobodnog udarca s 25 metara, Pickford sigurno brani.

106' Počeo je drugi produžetak.

105'+2' Gotov je prvi produžetak.

105' Igrat će se barem još jedna minuta nadoknade uprvom produžetku.

103' Velika šansa za Italiju. Emerson je prošao po lijevoj strani i ubacio u šesnaesterac, no Bernardeschi nije reagirao na pravi način i Pickford izbija.

98' Promjena u Engleskoj, Grealish je ušao, a Mount izašao.

96' Dobar prolazak Sterlinga koji je ušao u šesnaesterac i pokušao centrirati, a Bonucci izbija u zadnji tren.

Chiellini i Saka

91' Jedna promjena u momčadi Italije - Belotti je u igri umjesto Insignea.

91' Počeo je prvi produžetak.

90'+7' Kraj regularnog dijela utakmice, igrat će se produžeci.

90'+3' umrtvila se igra. Čini se da su se igrači pomirili s time da će se igrati produžeci.

90' Igrat će se još šest minuta sudačke nadoknade.

86' Chiesa neće moći nastaviti igru, Bernardeschi ulazi umjesto njega.

85' Mount ubacuje iz slobodnog udarca, talijanski braniči to čiste, a lopta odlazi do Shawa koji s preko 20 metara puca na tribine.

80' Chiesa ponovno pokazuje koliko je opasan. Uzeo je loptu na 40 metara i ponovno je napravio nered u engleskoj polovici, a zaustavljen je tek na rubu kaznenog prostora.

76' Engleze je primljeni gol potpuno šokirao, Talijani dominiraju.

73' Umalo su Talijani stigli do potpunog preokreta, Berarrdi je nakon sjajne dugačke lopte izbio sam pred Pickforda i puca iz prve, ali to ide iznad gola.

Bonucci zabija za 1:1

67' GOOOOL Italija je izjednačila! Nakon kornera Pickford je obranio Verattijev udarac, a odbijena lopta stiže do Bonuccija koji zabija za 1:1.

62' Velika šansa za Italiju! Chiesa je ponovno napravio "dar-mar" u engleskoj obrani i pucao po travi s ruba kaznenog prostora, no Pickford sjajno brani.

58' Početak drugog dijela u potpunosti je pripao Talijanima, stisnuli su Engleze i igra se gotovo isključivo pred njihovim golom.

55' Gužva u engleskom šesnaestercu. Insigne je stigao do lopte i dobro pucao, Pickford refleksno brani.

53' Novi loš pokušaj Insignea, puca s desne strane iznad gola. Bilo bi puno bolje za Talijane da je uputio centaršut.

51' Insigne iz 'slobodnjaka' puca pored gola.

50' Talijani će imati veliku šansu, Insigne je pao na 18 metara, a sudac osudio slobodan udarac.

49' Sterling nakon prodora pada u šesnaestercu Italije. Englezi traže jedanaesterac, sudac je samo odmahnuo rukom.

48' Barella je dobio žuti karton, to je prva javna opomena u dosadašnjem tijeku utakmice.

46' Počelo je drugo poluvrijeme.

45' + 5' Kraj prvog poluvremena. Engleska vodi 1:0 protiv Italije u finalu Eura.

45' + 4' Bonucci puca s tridesetak metara, oslazi to visoko iznad Pickfordovog gola.

U finalu ovogodišnjeg Europskog prvenstva susrele su se momčadi Engleske i Italije.

45' + 2' Veratti puca iz okreta s ruba šesnaesterca, Pickford sigurno brani. Bio je to prvi udarac koji su Talijani uputili u okvir gola.

45' Igrat će se još četiri minute sudačke nadoknade.

40' Talijani najviše pokušavaju preko svoje lijeve strane, ali Englezi su spremni na svaki njihov pokušaj ubacivanja u srednu.

Finale se igra na kultom stadionu Wembley u Londonu, a na tribinama se nalazi preko 60 tisuća engleskih navijača. Procjenjuje se da talijanskih navijača ima oko 10 tisuća.

36' Prilika na drugoj strani. Shaw je napravio 'nered' u talijanskoj obrani u ubacio s desne strane, ali Bonucci to uspijeva izbaciti.

35' Sjajna solo akcija Chiese koji je nanizao par engleskih braniča i pucao s 25 metara, ali njegov udarac ne pogađa okvir gola.

33' Italija drži loptu u svojim nogama i kontrolira utakmicu.

31' Talijani visokim presingom rade probleme Englezima, ali (barem zasad) ih ne uspijevaju natjerati na pogrešku.

28' Insigne je sada pucao s tridesetak metara, ali nije to bilo niti posebno snažno, niti precizno.

23' Jorginho je ostao ležati, liječnici su mu ukazivali pomoć, nakon čega se uspio oporaviti i nastavit će utakmicu.

21' Igra se smirila, Talijani su se uspjeli oporaviti nakon slabog otvaranja i drže pod kontrolom brze Engleze.

17' Jorginho dobro proigrava Emersona, no talijanski bek ne uspijeva stići do lopte. Naknadno je dosuđeno i zaleđe.

11' Moglo je sada ponovno biti jako opasno pred talijanskim golom. Kane je opet povukao i pokušao uposliti Trippeira, ali sada Di Lorenzo čisti na vrijeme.

8' Insigne pokušava iz slobodnog udarca s dvadesetak metara, ali puca iznad gola.

Engleska i Italija u nedljelju igraju finale ovogodišnjeg Europskog prvenstva.

5' Talijane je ovaj gol šokirao, ne uspijevaju složiti smisleniju akciju.

2' GOOOOL Engleska vodi 1:0! Kane je povukao napad, dodao do Trippera koji s ruba šesnaesterca sjajno ubacuje i pronallazi Shawa na drugoj vratnici, a bek Man. Uniteda snažnim udarcem probija Donnarummu. Ovaj je gol bio najbrži u povijesti u finalu Eura.

1' Počela je utakmica.

20.55 Ružna scena na Wembleyju, engleski navijači su zviždali dok je svirala talijanska himna.

20.45 Počela je ceremonija svečanog zatvaranja Europskog prvenstva na Wembleyju, još nas dijeli manje od 15 minuta do početka utakmice.

19.45 Stigli su sastavi. Kod Talijana nije bilo promjena u odnosu na polufinale, a engleski izbornik odlučio je promijeniti formaciju iz 4-3-3 u 3-4-3 pa će umjesto Sake igrati Trippier.

Engleska i Italija u nedjelju (21 sat) će odigrati posljednju utakmicu na ovogodišnjem Euru, veliko finale na Wembleyu.

Italija je do finala stigla pobjedom protiv Španjolske boljim izvođenjem jedanaesteraca (4-2), nakon što je u 90 minuta i produžetku u polufinalu rezultat bio 1-1.

Englezi su do finala došli također nakon produžetaka, pobjedom na svojem Wembleyu nad Danskom 2:1.

Euforija na 'Otoku'

Engleska nije osvojila veliki turnir od uspjeha na Svjetskom prvenstvu 1966. godine, a zemlju je zahvatila prava euforija, a momčad Roberta Mancinija nema poraza u posljednja 33 meča i najteži su protivnici s kojima se Engleska suočila na turniru.

Izbornik 'Tri lava' Gareth Southgate je uoči finala rekao da nije potrebno razmišljati o promjeni pristupa za okršaj na Wembleyu.

"Ne radi se nužno o tome da idete bolje. Ključno je postići svoju normalnu razinu. Mnogo reprezentacija u finalima završi s lošim učinkom", rekao je na konferenciji za novinare.
"Radi se o prenošenju onoga što radite na terenu za trening u utakmicu. Ova je utakmica sada drugačiji taktički izazov i za to se moramo pravilno pripremiti. Poštujemo protivnika, talijanski igrači su fantastični, imaju dobar taktički plan, imaju iskusnog trenera i u nevjerojatnoj su seriji. No, mi imamo svoje adute", kazao je Southgate.

Gareth Southgate i Raheem Sterling

Southgate je priznao da je razmišljao o naslovu prvaka, ali rekao je da je od vitalne važnosti da njegovi igrači planove proslave izbace iz uma.

"U pozadini svog uma uvijek morate imati malo vizije o tome kako biste voljeli vidjeti kraj i to odigrati. Ali stvarnost je da se morate usredotočiti na procese i usredotočiti se na izvedbu i to je ono uvijek smo radili s ovom ekipom. Ako počnete razmišljati o kraju, vjerojatno idete u pogrešnom smjeru".

Talijani se zabavljaju

Talijanski izbornik Roberto Mancini pozvao je svoje igrače da posljednji put zabave javnost na EURU i dodao kako ne planira mijenjati stil napada Azzurrija za nedjeljno finale protiv Engleske na Wembleyu.

Talijani su bili jedna od najatraktivnijih momčadi tijekom cijelog turnira, postigavši ​​12 golova, gol manje od Španjolske.
"Moj tim je zabavan i pruža zabavu za sve koji vole nogomet, ali igramo i  konkretno i sadržajno. Bilo je nekoliko teških utakmica, ništa nije bilo lako", kazao je Mancini.
Mancini je naglasio da ne planira mijenjati  sa svojom taktikom protiv fizički jake Engleske, unatoč tome što su se Talijani mučili nametnuti taj stil protiv Španjolske.

“Oduvijek smo igrali na ovaj način. Čak i protiv Španjolske željeli smo igrati tako, ali oni su dobro odradili posao jer su nas oni ograničili, držali su loptu bolje od nas. Engleska je vrlo fizički sposobna momčad koja igra po cijelom terenu. Iz te su perspektive jači od nas. Ali vi igrate nogomet s loptom na terenu i nadamo se da ćemo tako odraditi bolji posao sutra navečer.Ponekad pobjeđuje manji i niži,  nadamo se da će nam se i ovaj put to dogoditi.", kazao je Mancini.