Tablete protiv bolova i za snižavanje povišene tjelesne temperature, antibiotska mast ili prašak za manje rane ili posjekotine, pastile za nadraženo grlo, kapi za začepljen nos, krema nakon uboda insekata.... najčešći su sastojci kućne ljekarne koje je uvijek dobro imati pri ruci. Među njih svakako spadaju i probiotici, a ako se još možda pitate zašto probiotici, donosimo 5 dobrih razloga.
1. Pomažu kod proljeva: ljeto je vrijeme kada su crijevne viroze čest slučaj i kada treba biti posebno oprezan i s konzumacijom nekih vrsta hrane zbog mogućnosti „trovanja hranom“. Virusni proljevi ne zahtijevaju upotrebu antimikrobnih lijekova već samo potporne mjere, od kojih je najvažnija adekvatna hidracija organizma. Probiotike možemo koristiti kao potpornu mjeru u slučajevima blagog do umjereno jakog proljeva. Putovanje može biti sljedeći uzrok proljeva - putnički proljev je česta neugodnost koju mnogi iskuse na putovanjima, osobito u određene zemlje. Simptomi mogu biti bolovi u trbuhu, mučnina i povraćanje, iznimno česte tekuće stolice i ponekad vrućica. U takvim slučajevima, kvalitetan medicinski probiotik može biti pravi spas. Probiotici uzimaju mjesto i hranu štetnim uzročnicima čime sprečavaju njihov rast i razmnožavanje, ponovno uspostavljaju ravnotežu crijevne mikrobiote te poboljšavaju stanje probavnog sustava i time općenito zdravstveno stanje. Prilikom odabira probiotika, provjerite odakle potječe i kakve je kvalitete te pročitajte više o njegovu sadržaju, jer uzimati probiotike znači unositi u svoje tijelo mikroorganizme koji će se ondje nastaniti. Linex® probiotici preporučuju se kao potporna mjera za liječenje, ali i kao prevencija probavnih tegoba poput nadutosti i proljeva.
2. Pomažu kod nadutosti: malo tko da nije vodio borbu s nadutošću, neugodnom pojavom koju prati osjećaj prepunjenosti i napuhanosti u želucu, osjećaj da ste poput balona koji će se raspršiti.... Simptomi se mogu razlikovati ovisno o uzrocima pojave. Obično su prisutni težina i pritisak u želucu odmah nakon jela, uz povećanu količinu zraka u želucu. Ponekad se mogu javiti grčevi, a jedan od popratnih simptoma mogu biti i pojava opstipacije ili zatvora. Promjenom načina života i prehrane, uz prirodnu regulaciju ritma pražnjenja stolice poteškoće se mogu donekle ublažiti . Protiv problema koje uzrokuje nadutost možemo djelovati uzimajući hranu bogatu probioticima te probiotike kontroliranog sastava, kao što je na primjer Linex®, koji sadrži žive probiotike u suhom obliku. Linex je dobro uzimati prije terapije antibioticima te nakon što popijete kuru antibiotika kako bi u potpunosti obnovili crijevnu floru. Linex bi trebali konzumirati dva sata nakon antibiotika.
Close-up Of Woman Suffering From Stomach Ache
3. Pomažu kad pijete antibiotike: antibiotici sprečavaju rast štetnih, patogenih bakterija, no istodobno nepovoljno djeluju i na „dobre“, korisne bakterije koje čine našu crijevnu mikrobiotu. Kao posljedica uzimanja antibiotika i njima uzrokovanog poremećaja sastava crijevne mikrobiote, mogu se javiti neželjeni simptomi, kao što su nadutost i proljev. Kako bi se ti simptomi spriječili, dobro je da bolesnik istodobno uzima probiotik. Većina probiotika na tržištu su dodaci prehrani, jedino je Linex® probiotički lijek. Pojam lijeka podrazumijeva kontroliranu proizvodnju, strogu kontrolu od strane regulatornih tijela, stalnu i odgovarajuću kvalitetu, ujednačenu količinu sadržaja odnosno djelatne tvari u svakoj tableti/kapsuli…Tako Linex®, kao probiotički lijek pruža provjerenu kvalitetu i sigurnost pri vraćanju ravnoteže crijevne mikrobiote, a time i u rješavanju crijevnih problema povezanih s uzimanjem antibiotika.
4. Pomažu cijeloj obitelji: do druge ili treće godine, djeca većinom imaju probavni sustav koji je sposoban probaviti raznoliku hranu, razvijenu i razmjerno stabilnu crijevnu mikrobiotu i zreo imunološki sustav. Od dojenačkog doba pa nadalje, uzimanje probiotika može biti korisno kako za uspostavljanje tako i za održavanje postojeće ravnoteže crijevne mikrobiote i uredno funkcioniranje imunološkog sustava. Probiotici se nalaze u brojnim fermentiranim mliječnim proizvodima, a u samostalnom su obliku dostupni kao dodaci prehrani te kao probiotički lijekovi, kao npr. Linex® Forte i Linex® Baby, u ljekarnama i specijaliziranim prodavaonicama.
5. Dobrodošli su i kad nemate zdravstvene poteškoće: naša se crijevna mikrobiota sastoji od 500-1000 različitih mikroorganizama koji se razlikuju prema svom izgledu i funkciji. Oni sudjeluju u sintezi određenih vitamina i apsorpciji nekih minerala, pomažu u fermentaciji teško probavljive hrane i olakšavaju metabolizam laktoze. S druge strane, tzv. „štetne“ bakterije koje ulaze u naš probavni sustav izvana, sintetiziraju štetne tvari koje mogu djelovati u samim crijevima ili katkada ući u cirkulaciju i naškoditi cijelom organizmu. Sprečavajući naseljavanje štetnih, patogenih mikroorganizama u crijevima probiotičke bakterije uspostavljaju prirodnu ravnotežu crijevne mikrobiote, ali pozitivno utječu i na imunološki sustav u crijevima (procjenjuje se da se oko 70% stanica ljudskog imunološkog sustava nalazi u crijevima). Stoga je ravnoteža između „korisnih“ probiotičkih bakterija i „štetnih“ patogenih bakterija nužna ne samo za zdravlje našeg probavnog sustava već može imati povoljan učinak na naš imunološki sustav. Medicinske probiotike, kao npr. probiotički lijek Linex®, možete uzimati i iz preventivnih razloga prije pojave probavnih tegoba, kako biste ili održali ili vratili narušenu ravnotežu mikrobiote crijeva, što može pomoći u jačanju vašeg imunološkog sustava.
Za više informacija i brojne savjete posjetite www.linex.hr.
Prije upotrebe pažljivo pročitajte uputu o lijeku, a o rizicima i nuspojavama upitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Plaćeni oglas o lijeku