Dok na Memorijalnom groblju u Vukovaru traje misa, hrvatski državni vrh, koji je odustao od kolone sećanja, položio je vence i zapalio sveće na spomen obeležju u Ovčari, javlja FoNet, a prenosi Blic.
Kolona sećanja koju je formirao Štab za obranu hrvatskog Vukovara krenula je centrom grada prema Memorijalnom groblju dok je u dvorištu vukovarske Opšte bolnice trajao komemorativni program na kojem se okupio celi državni vrh.
U toj koloni su bili i generali Ante Gotovina, Mladen Markač, Ivan Čermak, Damir Krstičević.
- Došao sam odati počast našoj braći i sestrama, a to je jedino važno, sve drugo je sporedno. Uspeli smo u onim bitkama, uspećemo i u bitkama za demokratsku i ekonomski jaku hrvatsku državu - istakao je Gotovina.
Čermak je rekao kako nisu došli u Vukovar nešto deliti.
- Došli smo samo biti uz ovaj narod. Tužni smo... Nismo samo sa žrtvama Vukovara, sa žrtvama smo cele Hrvatske - rekao je Markač.
Koloni, u kojoj su bili predsednik Hrvatske Ivo Josipović, premijer Zoran Milanović i predsednik Sabora Josip Leko, preprečili su put pripadnici takozvanog štaba za odbranu hrvatskog Vukovara.
Državni vrh je zbog toga odustao od mimohoda i već je odlučeno da vence položi na Ovčari, prenose hrvatski mediji.
//www.youtube-nocookie.com/embed/LraXHxTPytI
Josipović je rekao da je opstrukcija onih koji su je organizovali pokazuje da im nije stalo ni do Vukovara ni do pijeteta.
- Ne ide se na silu. Štab za odbranu hrvatskog Vukovara kolonu je doživeo kao utakmicu - rekao je hrvatski premijer Zoran Milanović.
U službenoj Koloni sećanja, uz Josipovića, Milanovića i predsednika Sabora Josipa Leku, bili su i potpredsednica Vlade Vesna Pusić, ministar branitelja Predrag Matić, ministarka Milanka Opačić, ministri Gordan Maras, Mirando Mrsić, poslanici, đakovački i osječki nadbiskup Đuro Hranić i drugi visoki crkveni zvaničnici, članovi diplomatskog kora i predstavnici brojnih boračkih udruženja i političkih stranaka.
U Vukovaru je i delegacija Srpskog narodnog vijeća, predvođena predsednikom Miloradom Pupovcem i koja će položiti vence za Srbe i Hrvate koji su stradali u Vukovaru 1991. godine.
Prema podacima vukovarske policije, skup obezbeđuje 250 policijskih službenika, a javni red i mir 150 redara, članova vukovarskih veteranskih udruženja.
Borbe za Vukovar između pripadnika JNA i teritorijalne odbrane s jedne i hrvatskih snaga sa druge strane trajale su 86 dana, a u njima je, kako se procenjuje, poginulo između 3.000 i 5.000 ljudi, uglavnom civila. U sukobima je razrušeno 90 odsto grada.
Sa hrvatske strane komandant odbrane Vukovara bio je Mile Dedaković Jastreb, a komandant kriznog štaba Tomislav Merčep.
Vukovar mesecima potresaju podele zbog odluke hrvatske vlasti da uvede ćirilicu.
Od početka septembra, kada je počelo postavljanje dvojezičnih tabli na zgrade institucija i ustanova, ratni veterani organizuju proteste i skidaju table. U nekoliko navrata zabeleženi su i incidenti.