Dirigent: Sir Antonio Pappano Program: Gustav Mahler: Šesta simfonija u a-molu Allegro energico, ma non troppo. Heftig, aber markig Scherzo: Wuchtig Andante moderato Finale: Allegro moderato Orkestar Orchestra dell' Accademia Nazionale di Santa Cecilia- Roma bio je prvi talijanski orkestar u potpunosti posvećen izvođenju simfonijskoga repertoara pa je tako praizveo neka od temeljnih remek-djela 20. stoljeća, poput Respighijevih Rimskih fontana i Rimskih pinija. Prvi dom orkestra bio je Augusteo, legendarna dvorana izgrađena na ruševinama Mauzoleja cara Augusta. Orkestrom utemeljenim 1908. ravnali su neki od najvećih dirigenata 20. stoljeća: od Mahlera, Straussa, Stravinskog, Toscaninija, Karajana i Carlosa Kleibera, do najimpresivnijih umjetnika današnjice, poput Claudija Abbada i Valerija Gergijeva. Od 1983. do 1990. počasni predsjednik Orchestra Santa Cecilia bio je Leonard Bernstein.
Pod umjetničkim vodstvom Sir Antonija Pappana, koji tu dužnost obnaša od 2005., Orchestra dell' Accademia Nazionale di Santa Cecilia- Roma niže iznimne uspjehe, zahvaljujući kojima uživa međunarodni ugled. Pod Pappanovim je vodstvom Orkestar održao koncerte na nekima od najvećih glazbenih festivala, uključujući Proms u Londonu, Bijele noći u Sankt Peterburgu, te nastupio u nekima od najpoznatijih koncertnih dvorana, poput bečkog Musikvereina, Berlinske filharmonije, Royal Albert Halla u Londonu, Salle Pleyel u Parizu i milanske La Scale.
Sir Antonio Pappano, dirigent Rođen u Londonu, 1959., u talijanskoj obitelji, studirao je klavir, kompoziciju i dirigiranje u Sjedinjenim Američkim Državama. U njegove najdojmljivije uspjehe u karijeri ubrajaju se debiji u Bečkoj državnoj operi 1993., u njujorškom Metropolitanu 1997. i na Festivalu u Bayreuthu 1999. Sir Antonio Pappano dirigirao je brojnim vodećim svjetskim orkestrima, uključujući Njujoršku filharmoniju, Berlinsku filharmoniju, Amsterdamski Concertgebouw orkestar i Bečku filharmonijuOd 1997. glavni je gostujući dirigent Izraelske filharmonije.
S ansamblima Nacionalne akademije Santa Cecilia godišnje održava devet koncerata u rimskom Auditoriumu Parco della Musica (veličanstvenom zdanju Renza Piana), u Dvorani Santa Cecilia koja je, sa svojih 2800 sjedećih mjesta, najveća koncertna dvorana u Europi.
Sir Antonio Pappano je ostvario brojna cijenjena diskografska izdanja pod etiketom EMI Classics. Godine 2005. Kraljevsko filharmonijsko društvo proglasilo ga je Dirigentom godine. Sir Antonio Pappano stekao je naslov redovnog člana Akademije Santa Cecilia, a u prosincu 2008. dodijeljena mu je titula Zapovjednika reda za zasluge u Republici Italiji. Posljednja priznanja koja je primio su Viteštvo za služenje glazbi u 2012., s kraljičina novogodišnjeg popisa počasti te Red viteza Velikog križa Republike Italije. Gustav Mahler 'U mojim je simfonijama sadržan moj cijeli život... i kad bi ga netko znao dobro pročitati, moj bi mu se život učinio uistinu transparentan...; poveznica između života i glazbe možda je daleko dublja i šira nego što je uočljivo u ovom trenutku.' (Gustav Mahler u Uspomenama Natalie Bauer-Lechner te u pismu Maxu Marschalku, 12. prosinca 1895., iz Pisama Gustava Mahlera) Šesta simfonija ovoga skladatelja, dramatičnog zanosa i jedinstvene vizije, ispunjena je uzvišenim melodijama i bujnim harmonijama. Riječ je o monumentalnom cikličkom djelu, namijenjenom golemom orkestralnom korpusu, čiji su stavci istodobno povezani mnoštvom tematskih, orkestralnih i simboličnih spona. Ovo grandiozno djelo iza sebe ostavlja osjećaj beznađa, nemoći i neminovnog suočavanja s propašću, bez naznaka utjehe.