Papa Franja, lider 1,2 miliona svetskih katolik, danas je svečano ustoličen kao novi, 266 po redu, poglavar Rimokatoličke crkve, javile su agencije.
Papa Franja primio je "ribarov prsten" i papski ogrtač - "palijum", na početku mise na Trgu svetog Petra u Vatikanu, kojoj pisustvuju desetine hiljada ljudi. Grupa kardinala zatim je prišla papi Franji i zaklela mu se na vernost.
Inače, novi poglavar Rimokatoličke crkve je danas, uoči ustoličenja, uputio prvu poruku na Twitteru u kojoj je vernike pozvao da se i dalje mole za njega.
- Dragi prijatelji, zahvaljujem vam od srca, tražim od vas da i dalje molite za mene - navodi se u poruci koju je potpisao papa.
Reč je prvom tvitu novog poglavara Rimokatoličke crkve koji je osvanuo na službenom "twitter" profilu @Pontifex.
Ceremoniji su prisustvovale brojne crkvene i državne delegacije među kojima i delegacija Srbije sa predsednikom Tomislavom Nikolićem na čelu.
Papa Franja je prvo ušao u Baziliku Sv. Petra, gde je kleknuo i pomolio se na grobu svetoga Petra. Franja je zatim izašao na trg Svetog Petra, gde je počela inauguraciona misa. Papi je obučen palijum, koji označava Hristov jaram. Događaju je prisustvovalo na stotine hiljada vernika.
Inauguraciji pape Franje, naslednika Benedikta XVI koji je svojevoljno abdicirao poslednjeg dana februara, prisustvovali su predstavnici 180 država među kojima potpredsednik SAD Džozef Bajeden, nemačka kancelarka Angela Merkel, predsednik Francuske Fransoa Oland, predsednica Brazila Dilma Rusef, predsenik Meksika Enrike Penja Njeto, predsednik EU Herman van Rompej, predsednik Evropske komisije Žoze Manel Barozo, španski premijer Marijano Rahoj...
Na ceremoniji je i Kosovo je dobilo status delegacije, a kosovski premijer Hašim Tači se nalazio među šefovima država. Iz regiona ceremoniji je, kako je najavljeno, prisustvovao, predsednik Slovenije Borut Pahor i Hrvatske Ivo Josipović, kao i hrvatska ministarka spoljnih i evropskih poslova Vesna Pusić.
U Vatikanu se očekuje i dolazak predsednika Zimbabvea Roberta Mugabea, koji ima zabranu ulaska u zemlje Evropske unije, ali ne i u suverenu državu Vatikan. Praktikujući katolik 89-godišnji Mugabe je i ranije posećivao Vatikan, a poslednji put je to bilo 2011. godine, prilikom beatifikacije pokojlnog pape Jovana Pavla II.
Najavljen je i dolazak britanskog prestolonaslednika princa Čarlsa, španske kraljice Sofije i prestolonaslednika Filipa, kao i belgijskog kalja Alberta Drugog i kraljice Paole.
U Rim su ranije počele da stižu zvanice, a prva među njima je predsednica Argentine, sunarodnica novoizabranog pape Kristina Fernandes Kirhner sa kojom se novi papa sastao u svom privremenom stanu u Rimu.
Papa Franja je rođen u Buenos Ajresu u šestočlanoj porodici iseljenika iz Italije. Kao kardinal Buenos Ajresa Horhe Mario Bergoljo on je imao često veoma zategnut odnos sa Kirhnerovom, uglavnom zbog gej brakova i zakona o abortusu.
Papa Franja, od koga se mnogo očekuje, jer na mesto lidera katolika dolazi u vreme kada Crkvu potresaju različiti skandali - od pedofilskih do “Vatiliksa”, to jest curenja poverljivih informacija iz Vatikana - u svetu je dočekan kao skroman čovek koji će se zalagati za siromašne.
I njegovo ime, koje je prema sopstvenim rečima uzeo po ugledu na Franju Asiškog, zaštitnika siromaha, simbolizuje njegovu nameru da svoj pontifikat posveti upravo tom sloju ljudi, piše Tanjug. Skromnošću je osvojio srca mnogih, ali ipak nije mogao da pobegne od kritika zbog nerazjašnjenih okolnosti njegovog delovanja u vreme brutalnog argentinskog “prljavog rata” kada je, kako se tvrdi, bio blizak tadašnjem režimu, međutim Vatikan je to više puta demantovao.