U Srbiji se mesečno ukrade više od 20 beba, a u poslednjih 40 godina nestalo je oko 10.000 novorođenčadi, tvrdi Vladimir Čičarević, predsednik Udruženja "Roditelji nestalih beba Srbije". On dodaje da je bebi-trafiking svakog dana sve rasprostranjeniji.
Kriminal
Čičarević za "Kurir" kaže da je bebi-trafiking kriminalna radnja, ali da je najmanje zastupljena u medijima zbog svoje složenosti, jer je reč prvenstveno o nepoznatim osobama.
- Statistika nikad neće biti u potpunosti tačna, a danas se zasniva na ličnim izjavama i ispovestima čitavih porodica koje su u određenom momentu posumnjale, pa samim tim i pronašle dokumenta koja ukazuju na to da im je novorođenče ukradeno na samom porođaju -, objašnjava Čičarević i dodaje da nikad nijedna presuda u vezi s krađom beba u Srbiji nije doneta!
Prema njegovim rečima, u našoj zemlji ne postoji zakon o ukradenim bebama, pa sva prikupljena dokumentacija koja se priloži u privatnoj tužbi uglavnom zastari posle pet godina. Zakona se svi plaše jer su, osim lekara, u bebi-trafiking umešane i babice, čistačice, matične službe...
Dupli protokoli
- U porodilištu GAK „Narodni front“ nađen je veliki broj duplih protokola, gde su prazna mesta porodilja u protokolima, a na otpusnim listama nije bilo faksimila lekara, dok su pečati klinika bili vešto zamrljani. Najčešći izgovori lekara su bili da dete nije preživelo porođaj zbog pupčane vrpce obmotane oko vrata, infekcije, kasno utvrđene mongoloidnosti, poremećaj rada srca... Porodilje su u 80 odsto slučajeva išle na carski rez ili su bebe, ako su porođene normalnim putem, planski završavale u inkubatorima s raznim izgovorima lekara da majka ne može da vidi svoje dete. Nakon nekoliko dana te bebe su proglašavane mrtvim. U 99 odsto slučajeva roditeljima nije dozvoljeno da vide telo svog deteta. Svima su uglavnom pričane iste priče: „Mladi ste, biće dece“ -, navodi sagovornik "Kurira".