Više od trećine ispitanica izjavilo je kako su njihova stopala toliko patila kada su u štiklama izašle da su se naposlijetku izule, plesale bose i bez cipela otišle kući.
Istraživanje u kojem je sudjelovalo 2.000 osoba proveo je College of Podiatry. Ortoped Mike O'Neill je upozorio kako nošenje premalih cipela može izazvati dugoročne štete poput artritisa, prijeloma i ukočenosti živaca što može dovesti i do operacije.
Naglasio je kako su žene koje često nose visoke potpetice izložene ozljedama u ime mode. Trebaju li birati između modernih cipela ili zdravih stopala većina će izabrati cipele.
Nošenje visokih peta 'tjera' vaše tijelo da se naginje prema naprijed, a to se negdje mora kompenzirati. Odrazit će se na zdjelici koja neće biti u pravilnom položaju zbog čega će trpjeti kralježnica.
'Visoke pete guraju stopalo naprijed što stišće prste. To može dovesti do urastanja noktiju, grube kože, crvenila i žuljeva. S obzirom da su prsti 'zgnječeni' koža će izlučivati više vlage što je plodno tlo za obolijevanje od atletskog stopala. Cipele mogu uzrokovati bol i dovesti do takozvanog stresa frakture (male napukline u kostima koje često nastaju zbog ponavljanih jakih udaraca). Može doći i do povećanog habanja zglobova te izazvati artritis', upozorava O'Neill.
Potpetice drastično skraćuju Ahilove tetive što uzrokuje nevjerojatne bolove. Bilo koje cipele s petom višom od dva centimetra uzrokuju probleme. Stručnjaci savjetuju ženama koje žele izgledati više da nose takozvane platformke.
Studija je također da otkrila žene u prosjeku imaju 17 pari cipela, a muškarci osam. Samo 12 posto muškaraca priznalo je da nosi elegantne, ali neudobne cipele.
Duplo više žena nego muškaraca pati od kurjih očiju, napuklih peta i 'čukljeva'.
Unatoč tome, 20 posto nije zatražilo liječničku pomoć jer tim problemima nisu pridodavale pretjeranu pažnju.
Rezultati istraživanja su pokazali i kako su žene mlađe dobi sklonije nošenju vrtoglavo visokih potpetica, dok se s porastom godina visina pete smanjuje.