Danas se u Sloveniji održava drugi krug predsedničkih izbora, ali je glasanje u senci masovnih demonstracija u Ljubljani, Mariboru, i drugim slovenačkim gradovima.
Protestima se pridružilo i oko 80.000 studenata koji su nezadovoljni najavljenim smanjenjm budžeta za obrazovanje.
Velika socijalno-ekonomska kriza u Sloveniji naterala je 10.000 nezadovoljnih građana u Ljubljani da izađu na ulice. Zbog trenutne situacije očekuje se da će odziv birača biti veoma slab, ali istraživanja pokazuju da će i pored toga Borut Pahor pobediti svog kandidata Danila Tirka, jer ga podržava oko 55 odsto biračkog tela.
Profesor sa Ekonomsko-poslovnog univerziteta u Mariboru, dr. Davorin Kračun istakao je da Slovenci trenutno imaju veće brige od izbora predsednika, čija su ovlašćenje ionako mala i nebitna.
- Slovenci se nalaze u stanju velike depresije i razočaranja. Nezaposlenost se povećava, a oko 30 odsto radnika u javnom sektoru suočilo se s pretnjom da će izgubiti posao. Postoji nepoverenje širokih narodnih masa prema političkom sistemu. Stanovništvo jednostavno ne prihvata mere štednje koje pogađaju javni sektor obrazovanja i socijalne politike - priča prof. Kračun za Blic.
Slovenački mediji prenose da nezadovoljstvo I prostesti građana širom zemlje sve vise lice na grčki scenario. U sukobima demonstranata I policije povređeno je 26 ljudi, a privedeno je oko trideset protestanata.
- Nesumnjivo je reč o dugoročnoj krizi, ali sumnjam da će grčki scenario pogoditi Sloveniju. Sa makroekonomskog stanovišta, situacija je znatno povoljnija nego u Grčkoj. Slovenija nije mnogo zadužena i ovde se više radi o političkoj krizi u nepovoljnim ekonomskim uslovima. Nama su potrebni ljudi od kredibiliteta u državnom vrhu, oni koji će pratiti impuls naroda i voditi računa da ga usklade s merama koje nameće EU - ističe Kračun.
Demonstranti su nezadovoljni većinom političara, od kojih traže da podnesu ostavke, a među kojima je i premijer Janez Janša.