Školovani odoše u svet

Ko išta zna zbrisao je

22.12.2012.
7:24
VOYO logo

Mladi i obrazovani su na 141. mestu od 144 zemlje, pokazuje poslednji izveštaj Svetskog ekonomskog foruma. Prema poverenju koje imamo u političare, kao i po stopi organizovanog kriminala smo na 118. mestu, a po nezavisnosti sudstva na 129. mestu.

Kada se svi faktori uzmu u obzir, zauzimamo 95. poziciju i od svih zemalja u regionu samo je Grčka lošije plasirana od nas. Među 30 najgorih, u društvu nerazvijenih afričkih zemalja smo i prema rasipnoj potrošnji Vlade, kvalitetu puteva, efikasnosti pravosuđa, zaštiti intelektualne svojine, saradnji u odnosima radne snage i poslodavaca, kapacitetu za inovacije. Kvalitet obrazovnog sistema nas je doveo na 111. mesto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Mora se, ipak, primetiti da smo u visokom obrazovanju i nauci za 50 mesta bolje rangirani nego u ostalim oblastima - kaže prof. dr Miodrag Popović, preprektor Univerziteta u Beogradu.

- Naš deo posla, ipak, radimo bolje od mnogih, ali zataje one oblasti koje treba da iskoriste te mlade ljude i njihovo znanje.- didaje on.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema očekivanoj dužini života, koja je 73,9 godina, nalazimo se na 61. poziciji, dok smo prema stopi smrtnosti beba na boljem, 39. mestu. Zdravstvena satistika kaže da smo, mereno brojem obolelih od tuberkuloze, na 40. mestu.

Prema rečima prof. Popovića, ne možemo se lako boriti ni sa odlivom mozgova, koji beleže i mnogo bogatije zemlje, a jedini način je ponuditi mladima bolja radna mesta.

Iz godine u godinu ocene Srbije prema ”globalnom indeksu konkurentnosti” Svetskog ekonomskog foruma zabrinjavajuće su, ali ne činimo, očigledno, mnogo da se popravimo. Ovakav raspored snaga možda i nije realno stanje, jer su dve trećine pokazatelja subjektivni stavovi vodećih menadžera u privredi.

- Najviše zabrinjava to što smo ove godine, prema mnogim pokazateljima, plasirani lošije nego pre - kaže Jelena Bojović iz Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj. - Posebno bi trebalo da nas zabrine odliv mozgova, jer su mladi i obrazovani ljudi osnovni preduslov svakog privrednog razvoja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U izveštaju, koji se pravi na osnovu više od 110 pokazatelja, prema kvalitetu osnovnog obrazovanja spustili smo se za 25 mesta i sada smo na 99. poziciji, gde se nalazimo i prema saradnji industrije i univerziteta, u čemu nas je u odnosu na prošlu godinu preteklo 18 zemalja.

Po pristupu internetu u školama, od Srbije su bolje i Gvajana, Kambodža, Senegal, ali i Hrvatska, BiH, Slovenija, Makedonija... Prema kvalitetu obrazovnog sistema, uspeli smo da prevaziđemo Kirgiziju, Burundi, Mongoliju, ali imamo isti broj bodova sa Svazilendom, Azejberdžanom, Kuvajtom, Urugvajem, BiH i Rumunijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
bomba
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo