Savetnici Agencije za energetiku zarađuju astronomski

Duplo veću platu od predsednikove pravdaju obavezom Srbije prema EU

20.5.2013.
15:12
VOYO logo

Za astronomske zarade svega petoro članova saveta državne Agencije za energetiku, građani Srbije su prošle godine indirektno, kroz struju, naftne derivate i gas izdvojili čak 19,3 miliona dinara! U periodu najveće ekonomske krize „energetski trust mozgova“ koštao nas je svakog meseca 1,7 miliona dinara, da bi od oktobra prošle godine mesečno inkasirali 1,3 miliona dinara, saznaje „Alo!“. Istovremeno su održali svega 30 sednica, što je u proseku manje od tri sednice mesečno.

Sve do oktobra prošle godine, svaki od petoro članova saveta Agencije za energetiku, mesečno je inkasirao po 245.860 dinara neto, odnosno 332.536 dinara bruto zarade, odnosno primanja, saznaje "Alo" iz podataka koje je zvanično dobio iz Agencije za energetiku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U istom periodu, plata predsednika Srbije bila je oko 142.000 dinara, a premijera oko 146.000 dinara. Od oktobra prošle godine do danas, pojedinačne naknade članova saveta su „smanjene“ i kreću se u rasponu od 177.880 dinara do 189.764 dinara neto ili oko 260.000 bruto.

„Energetske ture“ po svetu!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako „Alo!“ saznaje, samo na troškove službenih putovanja članova saveta Agencije za energetiku u zemlji i inostranstvu u 2012. godini potrošeno je 464.000 dinara i 6.579 evra! Sav novac je potrošen za troškove puta, hotela i dnevnica predsednika i pojedinih članova saveta koji su putovali u Dubrovnik, Slovačku, Italiju, Tursku, Rusiju, Beč... Osim ovih putovanja dvoje članova saveta su troškove redovnog prevoza od kuće do posla naplatili 357.041 dinar!

Istovremeno za plate oko 40 zaposlenih u Agenciji prošle godine je bilo neophodno izdvojiti oko 101 milion dinara, dok su ukupni prihodi te ustanove bili projektovani na 192,6 miliona dinara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

foto: Alo

Ljubo Maćić, predsednik saveta Agencije za energetiku, fenomen astronomskih zarada koje primaju članova tog tela, pravda obavezom naše države prema Evropskoj uniji!?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Zarade u Agenciji su određene prilikom njenog osnivanja 2005. godine ugovorom o donaciji EU, kojim je finansirano osnivanje i rad Agencije u toku prve dve godine, i to na nivou konkurentnom u odnosu na zarade u energetskom sektoru, kako bi se obezbedilo zapošljavanje najkvalitetnijih kadrova. Ministarstvo rudarstva i energetike je pisanim putem 2005. godine dalo garancije Evropskoj agenciji za rekonstrukciju da će se ovako definisan položaj Agencije održati i posle prestanka finansiranja od strane EU - kaže za „Alo!“ Maćić i dodaje da Skupština svake godine daje saglasnost na finansijski plan Agencije. On ističe da su svi članovi saveta Agencije zaposleni u toj instituciji „na neodređeno vreme“.

Ovo telo sa petogodišnjim mandatom, Skupština Srbije je prvi put izabrala 2005. godine, i to po partijskom ključu. Izvor „Alo!“ obajšnjava da je novi sastav saveta Agencije izabran tek u julu 2011. godine i da je na taj način mandat predhodnom sazivu, uz „debelu apanažu“, praktično nezakonito bio produžen za dodatnih godinu dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Tadašnja vlast je tvrdila da će novi članovi saveta biti izabrani nakon što se usvoji novi Zakon o energetici, koji je predviđao javni konkurs. Međutim, kada je predlog novog zakona došao na dnevni red Skupštine, vladajuća većina je istovremeno izabrala nove članove saveta bez ikakvog konkursa - kaže izvor iz Agencije, i dodaje da je od petoro članova iz starog saziva, troje članova ponovo izabrano u savet.

Ranije funkcije u savetu su zadržali predsednik tog tela Ljubo Maćić i članovi Ljiljana Hadžibabić i Predrag Makar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sagovornik lista „Alo!“ podseća da je Predrag Makar, koji je na funkciji člana saveta još od avgusta 2005. godine, poznat i kao visoki funkcioner GO G17 plus u Požarevcu. Inače, nove petogodišnje fotelje u savetu su dobili Dejan Stojanović (DS), dotadašnji dikrektor JKP „Toplane Šabac“ i predsednik UO udruženja „Toplane Srbije“, kao i Goran Petković, tadašnji sekretar u Ministarstvu rudarstva i energetike.

Iako formalno nije direktan budžetski korisnik sredstva za svoj rad, Agencije se obezbeđuje od naknada za izdavanje licenci, dela tarife za pristup i korišćenje sistema i drugih nadležnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prošlogodišnju projekciju prihoda po osnovu naplate regulatornih naknada od čak 128 miliona dinara činile su naknade od „Elektromreže Srbije“, „Srbijagasa“, „Jugorosgasa“ i „Transnafte“.

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo