Istraživanje CESID-a, koje su danas objavili Beogradski centar za bezbednosnu politiku i Beogradski centar za ljudska prava, pokazalo je da građani smatraju saobraćajne policajce kao najkorumpiranije u zemlji, prenosi Beta.
Na predstavljanju "Zbirke predloga praktične politike za reformu policije u Srbiji", istraživac Beogradskog centra za bezbednosnu politiku Saša Đorđević je rekao da istraživanje CESID-a, rađeno u martu na uzorku od 1.185 ispitanika iz cele zemlje, pokazuje da je podmićivanje policajaca u Srbiji postalo takoreći deo "običajnog prava".
Đorđević je u Medija centru u Beogradu rekao da građani uprkos tome smatraju da korupcija u policiji nije veća nego u drugim državnim institucijama, kao i da je manja nego u zdravstvu i pravosuđu.
Kao osnovni uzrok korupcije u policiji ispitani građani navode da se policajci na to odlučuju jer vide da i njihove kolege uzimaju mito, rekao je Đorđević.
On je dodao da su pored ispitivanja građanja rađeni i intervjui sa 22 predstavnika policijskih sindikata koji smatraju da su male plate osnovni uzrok korupcije u policiji.
- Zajednički stav i građana i predstavnika policijskih sindikata (koji su intervjuisani) je da je korupcija u policiji prisutna kao i u drugim institucijama - rekao je Đorđević i ocenio da je to zabrinjavajući podatak jer upravo policija treba da se bori protiv slučajeva korupcije u društvu.
Istraživač Beogradskog centra za bezbednosnu politiku je rekao i da i građani i predstavnici policijskih sindikata smatraju da je jedan od uzroka korupcije u policiji politizacija te službe.
Kao primer za politizaciju policije je naveo, dešavanja prilikom izbora direktora policije Srbije tokom kojeg se u javnosti više govorilo o tome da li će to biti čovek premijera Ivice Dačića ili potpredsednika Vlade Aleksandra Vučića nego što se obraćala pažnja na to kako kandidati za tu funkciju mogu da doprinesu boljem radu policije.
Đorđević je rekao da istraživanje o korupciji u policiji pokazuje i da su političke i rodbinske veze glavni osnov za zapošljavanje u policiji.
Istraživači Jan Litavski i Nevena Dičić Kostić su predstavili svoje radove o delovanju policije u lokalnoj zajednici i odnosu policije prema ranjivim grupama.
Njihova istraživanja su objavljena u okviru "Zbirke predloga praktične politike za reformu policije u Srbiji" zajedno s istraživanjem o korupciji u policiji.
Litavski je rekao da policija u Srbiji mora da u višenacionalnim sredinama u svoje redove uključi veći broj pripadnika nacionalnih manjina. To, kako je naveo, sada nije slučaj, posebno kada se radi o rukovodećim položajima u policiji.
- Ukoliko policija u Srbiji želi da postane demokratska, efikasna i efektivna organizacija u službi građana ona mora pre svega da nastoji da zadobije poverenje i pomoć građana - rekao je Litavski i istakao da iz tog razloga Ministarstvo unutrašnjih poslova mora da ohrabri pripadnike nacionalnih manjina da se prijave na konkurse za posao u policiji.
Litavski je rekao i da program delovanja policije u zajednici podrazumeva veću saradnju policije s lokalnim vlastima, građanima i organizacijama civilnog društva na prevenciji kriminala.
Njegova koleginica Nevena Dičić Kostić je u svom radu o odnosu policije prema ranjivim grupama stanovništva, pre svega Romima i LGBT osobama, rekla da se policajci moraju bolje obrazovati kako da deluju u slučajevima kada su žrtve krivičnih dela te grupe stanovništva.
Dičić Kostić iz Beogradskog centra za ljudska prava je rekla da se uopšteno gledano poboljšao odnos pripadnika policije prema osobama drugačije seksualne orijentacije, ali da još ima slučajeva kršenja prava.
Govoreći o odnosu policije prema Romima, ona je rekla da se ne sme dozvoliti da predrasude prema ljudima iz nacionalne grupe dovode do toga da ih policajci privode i ispituju bez ikakvih dokaza da su ti ljudi umešani u neko krivično delo.
Izradu "Zbirke predloga praktične politike za reformu policije u Srbiji" finansirala je Misija OEBS-a u Srbiji.
Foto: Wikipedia