SAD: / Albanci sporazumom izgubili

Kongresmen Rorabaker za razmenu teritorija

27.4.2013.
5:03
VOYO logo

Sporazum između Srbije i Kosova neće doneti stabilnost u region, ocenio je republikanski član Predstavničkog doma američkog Kongresa iz Kalifornije Dejna Rorabaker, koji tvrdi da je oko severne Mitrovice sada uspostavljena "srpska državica", na štetu "teritorijalnog suvereniteta Kosova".

- Tim sporazumom kosovski Albanci posebno, nisu dobili apsolutno ništa. Oni nisu samo odobrili autonomiju, već su izgubili pravo na prisustvo sopstvenih snaga bezbednosti zaduženih za sprovođenje zakona u sopstvenoj zemlji - izjavio je za Glas Amerike Rorabaker, koji predsedava kongresnim pododborom za Evropu, Evroaziju i nastupajuće pretnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Mislim da sporazum neće uspeti i da će stvari ostati iste kao što su bile u poslednjih deset godina - istakao je Rorabaker, koji tvrdi i da je dogovor koji je postignut nametnut sa strane.

- Ljudi koji žive u četiri opštine na severu Kosova nikada nisu bili pitani šta oni žele, a zna se da 90 odsto njih želi da se priključi Srbiji - rekao je Rorabaker.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To bi, kako je naglasio, bilo teško ostvarivo da u susedstvu ne postoji Preševska dolina, koja je po veličini gotovo jednaka severnom Kosovu i čiji je broj pripadnika etničkih Albanaca gotovo jednak broju Srba severno od Ibra.

- Ali Preševo postoji - istakao je on.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema njegovom mišljenju, mnogo povoljnije rešenje za obe strane je razmena tih teritorija, a Ibar bi mogao da bude zajednička granica.

- Međutim, ta opcija otpada jer se kosovska strana oslonila na američke i evropske birokrate. Rezultat toga – nikakav dobitak za kosovske Albance - ocenio je Rorabaker.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na primedbe da bi razmena teritorije otvorila novu Pandorinu kutiju u regionu, posebno zbog aspiracija u Republici Srpskoj, kao i među Albancima u Makedoniji, Rorabaker je odgovorio da je siguran da postoje razni primeri u svetu koji bi možda mogli da budu pogođeni rešenjem koje je pronađeno za uspostavljanje mira između Srbije i Kosova.

- Međutim, lično smatram da ne moraju svi problemi da budu rešeni pre nego što se ovaj reši na pravi način. Svaki problem ima svoje posebno rešenje, koje ne treba mešati sa drugim situacijama. Oni koji žele da reše sve problem odjednom obično ne mogu da reše nijedan - istakao je on.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rorabaker ističe referendum o nezavisnosti Crne Gore kao dobar primer rešenja koje su njeni građani doneli ne samo samoinicijativno, već uprkos prvobitnom protivljenju Evropske unije.

- Dogovor bez mešanja sa strane bio bi mnogo dugotrajniji i u slučaju Beograda i Prištine - zaključio je on.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo