Promjena mora započeti s vama. Postoji mnogo jednostavnih načina na koje vaš dom možete učiniti zelenijim, a nisu svi od njih bezobrazno skupi. Evo nekoliko načina koji će vam pomoći u ovom cilju.
Prebacite se na štedljive žarulje Standardne žarulje sa žarnom niti konzumiraju ogromne količine električne energije u odnosu na fluorescentne žarulje, pa je preporučljivo zamijeniti štedljivim žaruljama koje dugoročno štede energiju, ali i imaju dulji vijek trajanja.
Iskoristite sunce Neki ljudi se skrivaju iza zavjesa po cijele dane jer preferiraju privatnost, ali kad malo razmislite na ovaj način blokirate prirodno svjetlo. Sunce nam daje toplinu i svjetlo, i nelogično je ne iskoristiti prirodno svjetlo tijekom dana.
Trošite vodu mudro Najbolje vrijeme za zalijevanje vrta je tijekom jutra ili večernjih sati, kada je sunce najmanje jarko i voda neće ispariti toliko brzo. Također, razmislite o ponovnom korištenju vode iz kuhinje za zalijevanje biljaka.
Reciklirajte i prenamijenite Ako odlučite kupiti novi dodatak vašem domu, nemojte jednostavno baciti staru verziju ako je još uvijek iskoristiva. Umjesto toga, možete je prenamijeniti u nešto korisno i potrebno vašem domaćinstvu ili taj predmet jednostavno donirati nekome kome treba. Čak i stvari poput starih igračaka, knjiga i ostalih predmeta u domaćinstvu mogu biti nekome od koristi.
Tuširajte se umjesto kupanja Tuširanjem se troši gotovo polovica vode koju biste inače potrošili na kupanje u kadi, a i sam proces zahtjeva mnogo manje vremena. Kupke čuvajte za posebne trenutke, primjerice za onda kada vam je potrebna relaksacija.
Ponovna uporaba Predmeti poput staklenih teglica mogu se iskoristiti na mnoge učinkovite načine, primjerice za pohranjivanje sićušnih stvari koje biste inače s lakoćom mogli izgubiti. Malene staklenke odlične su za čuvanje začina.
Pod od bambusovog drveta Bambus se smatra zelenim materijalom jer se s lakoćom obnavlja. Ako žudite za drvenim podovima, razmislite o ovoj opciji koja je također egzotičnija.
Koristite zdrave boje Uobičajene boje sadrže otapala, toksične metale i hlapive organske spojeve koje se ispuštaju u zrak prilikom farbanja, pa čak i nakon što se boja osuši. Zbog navedenog mogu imati negativne posljedice za vaše zdravlje i vaš životni prostor, pa je preporučljivo koristiti zdrave, VOC boje.
Regulirajte temperaturu Velika količina potrošnje energije odlazi na grijanje i hlađenje, tako da je važno pokušati kontrolirati temperaturu koliko god možete. Primjerice, koristite zavjese kada je vani jako vruće te ventilator umjesto klima uređaja.
Pazite na temperaturu u hladnjaku Od velike je važnosti da u hladnjaku namjestite optimalnu temperaturu. Nemojte da on radi žešće nego bi to trebao tako što ćete unutra namjestiti optimalnu temperaturu, a vrata otvarajte samo kad je to zaista nužno.
Isključite aparate Aparati u kućanstvu poput televizije ili laptopa konzumiraju mnoštvo energije čak i u stand-by modu, pa bi bilo mudro isključiti ih kada ih ne koristite. Ovo biste također trebali napraviti svaki put kad odlazite na put.
Zaustavite curenje Pobrinite se da u vašem kućanstvu sve radi kako spada i da nigdje ništa ne curi kako biste sačuvali energiju i novac. Nije da ćete na ovaj način uštedjeti Bog zna koliko novca, ali svaka je kuna važna.
Koristite ekološki prihvatljive proizvode za čišćenje Regularne proizvode za čišćenje nastojte zamijeniti onima koji ne štete okolišu i koji ne sadrže otrove. Ne samo da ćete na ovaj način zaštititi okoliš, već ćete zaštititi svoje ruke i kožu od opasnih kemikalija.
Elektronički računi U današnje vrijeme pruža vam se opcija da vam računi pristižu elektronskim putem kako bi se uštedjelo na papiru, a time i očuvale šume. Ovo je dobro i zbog toga što vam dom više neće biti pretrpan papirima koji leže na sve strane.
Nema pušenja u kući Odlična ideja jest da zabranite pušenje u kući. Na ovaj će način zrak unutar vašeg životnog prostora biti čišći i zdraviji.