Ovako su Holanđani rešili problem hrasta na sred puta (FOTO)

Sve što treba da uradimo, to je da ga zaobiđemo

8.7.2013.
20:40
VOYO logo

Otkad je saopšteno da će hrast star šest vekova u mestu Savinac kod Gornjeg Milanovca, koji se nalazi na sredini trase budućeg puta Beograd - južni Jadran biti posečen, građani, ekološka udruženja, nevladine organizacije su se pobunili, tražeći rešenje kako bi se drvo staro 600 godina sačuvalo, piše "Blic".

Naime, dokaz da rešenje postoji, nalazi se u Holandiji, gde su, kako bi sačuvali drvo, autoput napravili oko njega. Tome svedoči i slika hrasta koji se nalazi između dve trake autoputa od Ajndhovena do Vlišingena u Holandiji, poznatog kao "hrast na autoputu".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Postoje dva rešenja: ili da trasa obiđe hrast, ili da se on saseče, što je neprihvatljivo, jer gubimo stablo koje je od izuzetne starosti - smatra Aleksandar Lučić iz Instituta za šumarstvo.

Lučić napominje kako je ovakvih stabala malo u Srbiji, i smatra da bi izmeštanje desne trake prema Čačku za 10 metara bilo idealno rešenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Mogle bi da se saseku grane kako bi se smanjio obim drveta, a onda bi čak mogla da se napravi i turistička atrakcija, da se postavi znak i svako ko bude prolazio novim putem sigurno će poželeti da stane pored drveta tolike starosti - priča Lučić.

Hrast je vekovima služio kao mesto za molitvu umesto crkve, a Lučić smatra da je upravo zbog toga ovoliko dugo i opstao.

Zemljani radovi na izgradnji Koridora 11 oko stabla su urađeni, ali hrast još nije odsečen jer postoji verovanje da će doneti zlo onome ko to učini. Kada su saznali o čemu se radi, iako su muslimanske veroispovesti, radnici firme “Az virt” iz Azerbejdžana koji izvode radove, odbili su i da se približe stablu.

Sumnje da bi hrast preživeo presađivanje

Ministar građevinarstva i urbanizma Srbije Velimir Ilić najavio je pre nekoliko dana da će se hrast sačuvati i presaditi na drugo mesto, ali su stručnjaci ocenili da je teško da će drvo, ukoliko se to i uradi, moći da preživi takav zahvat.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Narodni poslanik, i predsednik “Zelenih Srbije” Ivan Karić kaže za "Blic" da bi sve osim pomeranja trake bilo neprihvatljivo i rizično jer hrast ne bi preživeo bilo kakvo pomeranje ili seljenje.

- On je sam po sebi atrakcija, to je prirodna vrednost starija od 600 godina, i on predstavlja relikt starih evropskih šuma hrasta kojih više nema, jer su posečene - priča Karić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U saobraćajnom institutu CIP, koji je projektant autoputa na “Koridoru 11”, navode da bez direktora koji je odsutan ne mogu da daju izjave, a iz “Koridora Srbije” poručuju da je "ministar Ilić okupio grupu stručnjaka sa Šumarskog fakulteta koji će pronaći rešenje, a da će oni raditi sve što im ministarstvo bude naložilo".

Hrast u Savincu, koji se smatra zapisom - osveštanim drvetom koje služi pri verskim obredima, visok je više od 40 metara. Obim stabla prelazi sedam i po metara.

Peticiju za spas hrasta potpisalo je do sada više od 5.000 ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo