- Skoro svi prijatelji Zapada iz ratova sa prostora bivše Jugoslavije su oslobođeni, dok su skoro svi Srbi proglašeni krivim -, piše "Njujork tajms".
To ne oslikava na pravi način balans u zločinima koji su počinjeni na terenu, piše ovaj list.
U autorskom tekstu izvršnog direktora Centra za humanitarni dijalog Dejvida Harlanda, koji je bio i predstavnik Ujedinjenih nacija tokom rata u Bosni i Hercegovini, ističe se da je najviše Srba etnički očišćeno u ratovima i raseljeno sa teritorija na kojima su živeli, a da za to nikome nije ustanovljena krivica.
Harland navodi da nema simpatije za Srbe koji su osuđeni, već naprotiv, seća se opsade Sarajeva u kome je boravio i dodaje da je bio svedok optužbe u procesu protiv bivšeg srpskog predsednika Slobodana Miloševića, kao i vođa bosanskih Srba Radovana Karadžića i Ratka Mladića, ali naglašava da nisu samo Srbi činili zločine.
- Srbi su počinili neke od najgorih ratnih zločina, ali nisu bili sami u tome i nije pravedno ili svrsishodno da samo oni nose celokupnu odgovornost. Osuditi samo Srbe nema smisla u odnosu na pravdu, na realnost ili u odnosu na politiku -, smatra bivši UN-ov zvaničnik.
Prema njegovim rečima, hrvatski lideri su osmišljavali razbijanje Jugoslavije i značajno su doprineli užasima u BiH.
- Svojim očima sam gledao neselektivan bes prilikom hrvatskog napada na divni grad Mostar. Bio sam u gradu u kome su odsečene muslimanske glave bile izložene na pijaci -,navodi u svom tekstu Harland i dodaje da je video i desetine hiljada srpskih civila koji su bežali iz Hrvatske pred napadom 1995. godine.
On se u članku osvrće i na muslimansko vođstvo u Sarajevu, rekavši da je ono imalo duboke veze s međunarodnim džihadističkim pokretom i pružalo utočište najmanje trojici ljudi koji su imali jednu od glavnih uloga u napadima na SAD 11.septembra 2001.godine.
Harland naglašava da posebno mora da pomene i vlast kosovskih Albanaca, koja je izvršila najekstremnije etničko čišćenje, potpuno izbacivši Srbe i Rome sa Kosova.
- Stari pravoslavni manastiri na Kosovu su sada skoro jedino podsećanje na nekada cvetajuće nealbansko stanovništvo -, piše direktor Centra za humanitarni dijalog, uz podsećanje da je veliki broj tih crkava i manastira uništen.
- Ono što se desilo u Tribunalu u Hagu je daleko od pravde i to je nastavak rata legalnim sredstvima, sa SAD, Nemačkom i drugim zapadnim silama na jednoj strani i Srbima na drugoj strani -, smatra Harland.
Zbog takvih presuda, smatra bivši izaslanik UN, sada će biti pojačani najgori politički porivi kod naroda bivše Jugoslavije - kompleks progona kod Srba, trijumfalizma kod Hrvata, osećaj žrtvi kod bosanskih muslimana, opravdanja za kosovske Albance koji traže rasnu čistoću.
- Ovim se daje mnošto municije za buduće sukobe i to je potpuna suprotnost onoga za šta je sud bio osnovan i šta je bio cilj da postigne -, zaključuje Harland u tekstu u "Njujork tajmsu".