Naučnici izašli na ulice da smene ministra Žarka Obradovića (FOTO)

Ministar prosvete i nauke koban i za prosvetu i za nauku

2.7.2013.
9:52
VOYO logo

Sindikat zaposlenih u naučnoistraživačkoj delatnosti Srbije započeo je danas u 10 časova, u Beogradu protest “Spasimo nauku” koji bi trebalo da traje do ispunjenja zahteva, među kojima su poboljšanje materijalnog položaja nauke, kao i ostavka ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Žarka Obradovića, piše "SEEcult.org".

Protestujući zbog odsustva “stručnog i ozbiljnog odnosa države prema nauci u svakom pogledu”, zbog čega je ugrožen njen opstanak, Sindikat nauke pozvao je i sve građane kojima je stalo do nauke da mu se pridruže na protestu koji je počeo danas, drugog jula, u 10 časova na Trgu Nikole Pašića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naučni radnici od početka 2013. godine nisu dobili sredstva za materijalne troškove, čime su onemogućeni naučnoistraživački rad i održavanje opreme, rečeno je 1. jula na konferenciji za novinare da. Pritom su predviđena, a neisplaćena sredstva ispod svakog minimuma neophodnog za održivost naučne delatnosti u Srbiji, a rebalansom budžeta planirano je novo smanjenje sredstava za nauku koje će, kako je upozorio Sindikat, dodatno pogoršati katastrofalno stanje.

Uz zahtev za ostavku ministra Žarka Obradovića i svih odgovornih „zbog nestručnosti, neodgovornosti, nerešavanja i ignorisanja problema u resoru nauke“, Sindikat nauke traži i povećanje nivoa ovogodišnjih materijalnih troškova po istraživaču na 50% vrednosti iz 2010. godine, a vraćanje na taj nivo prilikom usvajanja budžeta za 2014.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukoliko ministar Obradović ne bude podneo ostavku, najavljen je zahtev vladi da ga smeni.

Zatraženo je i povećanje ulaganja u nauku na 1% bruto nacionalnog dohotka u 2015. godini, kao što predviđa Strategija naučnog i tehnološkog razvoja Srbije.

Zatraženo je i usvajanje kolektivnog ugovora kojim bi bio regulisan radno-pravni status zaposlenih u naučnoistraživačkim organizacijama, u skladu sa Zakonom o radu, kako bi se prestalo sa diskriminacijom zaposlenih u institutima u odnosu na ostale zaposlene u javnom sektoru.

Prema navodima Sindikata nauke, zbog nepostojanja kolektivnog ugovora, zaposleni u naučnoj delatnosti su u svojevrsnom pravnom vakuumu i u nemogućnosti da ostvare osnovna prava. Uz prestanak kašnjenja isplata zarada i materijalnih troškova, kao i donošenja pravnih akata, Sindikat nauke traži i usvajanje zakona do kraja 2013. godine kojim bi bio ustanovljen novi organizacioni model finansiranja nauke, po ugledu na rešenja u Evropi i svetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zastoji u isplati odobrenih sredstava, kako je rečeno, ugrožavaju rad na naučnim eksperimentima, onemogućavaju realizaciju unapred isplaniranih istraživanja, međunarodnih naučnih skupova i dolazak gostujućih istraživača, čineći veliku štetu našoj nauci i državi.

Predstavnici sindikata traže i hitan sastanak sa premijerom Ivicom Dačićem i prvim potpredsednikom vlade Aleksandrom Vučićem kako bi se usvojile i sprovele neophodne mere za opstanak nauke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predstavnici Sindikata nauke najavili su da će, u slučaju da vlada ne ispuni zahteve, internacionalizovati ceo slučaj. Budžetom za 2013. godinu, kako je rečeno, za nauku je bilo planirano 15 milijardi dinara, što bi se rebalansom budžeta svelo na oko 13 milijardi.

To je svega 63 odsto u odnosu na planirani budžet iz 2012. godine, koji je prvobitno bio 21 milijardu dinara, a rebalansom je smanjen na 17,7 milijardi.

Ukoliko želite da potpišete ovu peticiju, to možete učiniti tako što ćete kliknuti ovde.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo