Napetost na Korejskom poluostrvu raste - Severna Koreja raspoređuje rakete duž istočne obale, a SAD razmeštaju protivraketni sistem u Pacifiku.
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Ban Ki Mun rekao je da je "duboko zabrinut" zbog rastuće napetosti na Korejskom poluostrvu nakon što je Pjongjang saopštio da je odobrio planove za nuklearne napade na američke ciljeve.
Južnokorejska agencija objavila je i da Pjongjang planira da izvede napad 15. aprila, na godišnjicu rođenja Kim Džong Suna, osnivača Severne Koreje, koja se proslavlja kao Dan Sunca.
Koalicija za četiri dana rešava stvar
Odgovor na pitanje "kako bi se mogao odvijati Korejski rat" dala je i američka televizija CNN koja je objavila listu zemalja sa nuklearnim naoružanjem.
Američki general u penziji Džejms Marks objasnio je kako bi mogle da teku vojne operacije koje, kako tvrdi, ne bi prešle granice Korejskog poluostrva.
- Prvo što ćemo videti biće koncentrisanje arsenala oružja i usmeravanje projektila Severne Koreje na ciljeve u Južnoj Koreji, na primer na Seul, koji je samo malo južnije od demilitarizovane zone - rekao je on , navodi B92.
Dok bi Južnu Koreju zasipali projektilima, Pjongjang bi s obe obale slao podmornice s projektilima do obala Južne Koreje, u kojoj bi se aktivirali severnokorejski "spavači" i identifikovali ciljeve, upozorava general Marks.
Prvi odgovor SAD i Južne Koreje bio bi vazdušni napad na severnokorejske kopnene ciljeve, nakon čega bi usledilo uništavanje protivvazdušne odbrane i neprijateljske komande. Potom bi napali mostove na severu zemlje, onemogućujući tako kretanje vojnih snaga. Procenjuje se da bi koalicionim snagama trebalo tri do četiri dana za potpuno preuzimanje kontrole, navodi CNN.
Britanija čuva podmornice
U međuvremenu oglasio se i britanski premijer Dejvid Kameron, rekavši da bi bilo "glupo" da se Britanija odrekne podmornica, naoružanih atomskim oružjem, s obzirom na povećanu pretnju od napada iz Severne Koreje.
On je rekao da je pretnja od nuklearnog napada na Britaniju povećana od okončanja hladnog rata, ukazavši na situaciju u Iranu i "krajnje nepredvidiv i agresivni režim" u Severnoj Koreji kao "sve veće pretnje", prenosi britanski Telegraph.