Beba blizanac u GAK-u „Narodni front“ umrla je zbog propusta lekara, pokazao je izveštaj spoljnog nadzora. Stručna komisija u izveštaju se poziva na obdukcioni nalaz br. 1525 od 7.8.2013, u kojem se navodi da je plod umro zbog nedostatka kiseonika, piše Blic.
Analizirajući sve detalje o vođenju blizanačke trudnoće pacijentkinje Branislave Branković, spoljna stručna kontrola, koju su obavili profesori Kliničkog centra Vojvodine i Kliničkog centra Srbije, utvrdila je da bi beba koja je mrtvorođena 29. jula u GAK mogla biti živa da je carski rez izvršen dan ranije.
- Oba ploda su do 28. jula 2013. u 7 sati još bila u dobroj kondiciji, te je završavanje trudnoće u toku toga dana moglo rezultovati u rađanju dece slabije kondicije, ali ipak živih - navodi se u ovom izveštaju.
Kako je potvrđeno da je plod umro od hipoksije (nedostatka kiseonika), jasno je da su CTG zapisi od 28. jula 2013. morali pobuditi sumnju na ugroženost ploda.
- Ordinirajući lekar dr Zagorka Milovanović je morala, ako već nije prepoznala nastupajuću hipoksiju ploda na osnovu CTG zapisa, insistirati na ponavljanju i razjašnjenju istog, jer su oba zapisa toga dana bila daleko od idealnog - utvrdio je spoljni stručni nadzor.
Izveštaj spoljnog nadzora Institut za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“ stigao je u GAK “Narodni front“ u ponedeljak, a ustanova ima pravo žalbe u roku od tri dana, kada u Ministarstvo zdravlja moraju proslediti ovaj dokument. U Zdravstvenoj inspekciji nisu potvrdili, ali ni opovrgli zaključak ovog izveštaja, mada tvrde da još nije konačan. - Ustanova ima pravo da tri dana od prispeća izveštaja podnese žalbu, prigovor ili iznese nove činjenice, koje šalje Institutu “Batut”, a oni potom sve objedinjuju i prosleđuju Ministarstvu zdravlja, koje mora uzeti u razmatranje sve izveštaje i mišljenja. Tek nakon što Ministarstvo razmotri izveštaj spoljnog nadzora i prigovor ustanove, odlučuje o konačnom zaključku - kaže za „Blic” Jelica Radulović iz Zdravstvene inspekcije. U Ministarstvu zdravlja kažu da će dalje korake u vezi s ovim slučajem preduzeti kada dobiju izveštaj od „Batuta“. - Klinika danas mora „Batutu“ da prosledi žalbu ukoliko je ima. Oni potom objedinjuju sva dokumenta i šalju ih nama. Tek kada dobijemo sve podatke, odlučićemo šta je validno i izneti konačni izveštaj uzimajući u obzir sve analize. Nakon toga, ukoliko bude potrebno, sud će doneti svoju odluku - kažu u Ministarstvu. U Lekarskoj komori Srbije tvrde da obdukcioni nalaz pokazuje uzrok smrti, ali ne i krivicu. - Tužilaštvo donosi odluku ima li mesta za krivično gonjenje lekara. Ovo je potencijalni predmet suda časti, a etički odbor će raspravljati o svim izveštajima - kaže dr Tatjana Radosavljević, direktorka LKS.