Na Suncu su se u razmaku od 48 sati dogodile četiri kolosalne eksplozije, a juče je doživelo dosad najsnažniju solarnu oluju od početka 2013.
Eksplozije nisu bile direktno usmerene prema Zemlji, pa nisu predstavljale gotovo nikakvu opasnost za satelite i sisteme snabdevanja električnom energijom.
Naučnici trenutno očekuju povećani broj solarnih eksplozija jer se ove godine 11-godišnji ciklus sunčeve aktivnosti bliži svom vrhuncu, tj. solarnom maksimumu.
Dr Robert Masi sa britanskog Kraljevskog astronomskog društva kazao je za BBC da ono što je interesantno u vezi ovih događanja je to što se odvijaju u veoma kratkim razmacima.
- To ukazuje da se približavamo solarnom maksimumu, premda ne možemo da kažemo kada će se to tačno desiti - naveo je on, a prenosi Tanjug.
Ovonedeljne intenzivne eksplozije energije bile su najsnažnije klase X.
- To su spektakularne manifestacije, eksplozija kase X jednaka je eksploziji milijarde hidrogenskih bombi. Reč je o kolosalnoj količini energije - objasnio je dr Masi.
Solarne eksplozije prate izbacivanja koronalne mase (CME), fenomen tokom kojeg se milijarde tona nabijenih čestica solarne plazme izbacuju u svemir.
Najsnažnija sunčeva oluja, tzv. "Karingtonov događaj", zabeležena je u septembru 1859. Tada je došlo do prekida telegrafskih veza, požara na severu Amerike i Evrope i pojave polarne aurore vidljive sa Kube i Havaja
Ukoliko bi oluja slične snage pogodila Zemlju danas, posledice bi bile znatno drugačije, a naučnici predviđaju čak da bi bile katastrofalne.