"Registrovani su radioaktivni gasovi koji bi mogli da potiču od februarske nuklearne probe Severne Koreje", saopštilo je danas telo za nadgledanje radioaktivnosti u svetu, što bi moglo pružiti više informacija o samoj eksploziji.
Međutim, očitavanje od 9. aprila, skoro dva meseca nakon što je Pjongjang izvršio treću podzemnu nuklearnu probu, nije dalo odgovor da li se radi o bombi s punjenjem plutonijumom ili obogaćenim uranijumom.
Vreme koje je proteklo pre nego što su registrovani takozvani plemeniti gasovi učinilo je da je veoma teško da se napravi razlika između fisionog materijala, rekla je Anika Tunborg predstavnica Organizacije ugovora za sveobuhvatnu zabranu nuklearnih proba (CTBTO), a preneo Rojters.
Veruje se da je izolovana azijska država isprobala plutonijumsku bombu kao i u prethodna dva slučaja 2006. i 2009. Upotreba obogaćenog uranijuma podigla bi međunarodnu uzbunu jer bi u tom slučaju Pjongjang bio u stanju da značajno poveća svoj nuklearni arsenal i proizvede manju bombu koja može da se postavi na balističke rakete.
Treća nuklearna proba Pjongjanga zabeležena je praktično istog časa u stanicama za praćenje širom sveta. Međutim, nisu pronađeni radioaktivni tragovi na osnovu kojih bi mogao da se donese zaključaak o vrsti nuklearnog materijala.
Centar za nadglednje sa sedištem u Beču saopštio je sredinom marta da je malo verovatno da će bilo kakav radioaktivni trag biti pronađen.
Međutim, u današnjem saopštenju se kaže da su radioaktivni plemeniti gasovi detektovani pred dve nedelje u Takasaki u Japanu, oko 1.000 kilometara od mesta podzemne eksplozije. Niži nivo radioaktivnosti zabeležen je i u stanici u Usurisisku u Rusiji.
Identifikovana su dva radioaktivna izotopa ksenona, ksenon-131m i ksenon-133, koji pružaju pouzdanu infromaciju o prirodi nuklernog izvora, kaže se u saopštenju.
Velika količina gasa ksenona proizvodi se u fisiji, bilo kao nuklearna reakcija koja se javlja u eksplozijama nuklearnog oružja ili u reaktorima.
CTBTO je saopštila da su oni uvereni da je mesto za nuklearne probe u Severnoj Koreji među mogućim izvorima otkrivenog ksenona u regionu. Ali oni nisu mogli da "potpuno isključe" da radioaktivni tragovi potiču i s nekog drugog mesta.
Proba nuklearne bombe Severne Koreje naišla je na osude međunarodne zajednice i uvođenja dodatnih sankcija od strane Saveta bezbednosti UN.
Nakon toga je došlo do povećanja napetosti na Korejskom poluostrvi i pretnji Pjongjanga nuklearnim napadima na SAD i Južnu Koreju.