U zapuštenom stanu u Minhenu 80-godišnjeg Kornelijusa Gurlita pronađena je kolekcija umetničkih dela vredna oko milijardu evra. Kako saznaju nemački novinari, slike su pronađene još 2011. godine, ali je policija tu informaciju držala u tajnosti.
Među 1500 slika su i one umetnika kao što su Pikaso, Renoar, Matis, a verovalo se kako su nacisti 30-ih godina prošlog veka sve slike uništili.
Za vreme Drugog svetskog rata, nacisti su masovno otimali slike od Jevreja, tvrdeći da se radi o "degeneričnoj" umetnosti koja nije primerena, i potom ih prodavali.
Neke od slika koje su pronađene u Minhenu su po niskim cenama prodavali i sami Jevreji kada su bežali iz svojih zemalja, u kojima su za vreme rata bili proganjani.
Kornelijus Gurlit je sin Hildebrandta Gurlita, poznatog švercera umetnina koji je bio najaktivniji tokom tokom 30-tih i 40-tih godina 20. veka.
Naslednik je u međuvremenu prodao nekoliko slika, među kojima je i Bekmenov “Ukrotitelj lavova” za koju je na aukciji u Kelnu 2. decembra 2011. dobio 864.000 evra.
Kornelius je policiji postao sumnjiv nakon provere putne karte u vozu koji je išao iz Švajcarske ka Minhenu. Nakon što su shvatili da Gurlit nema nikakav zvanični izvor prihoda, pretražili su stan koji je koristio i iza starih limenki hrane pronašli dela basnoslovne vrednosti.
- Ovo je neverovatno otkriće. Radi se o impresivnoj priči, a otkrivena je prava kutija s blagom - istakli su iz nemačke carine i dodali kako su u početku mislili kako je Gurlit samo sakrio novac od poreza, jer nije bio prijavljen nigde, a iznenadili su se kada su pronašli vredne umetnine.
Potomci jevrejskih kolekcionara kojima su pripadala pronađena dela, sada mogu da traže radove.