Bredli Mening koji je osuđen na 35 godina zatvora zbog odavanja poverljivih informacija Vikiliksu izdao je saopštenje u kom je izjavio da želi da postane žena, prenosi B92.
- Ja sam Čelsi Mening. Ja sam žensko - napisao je američki vojnik u saopštenju za javnost koju je preneo sajt Today.com i dodao: "Uzimajući u obzir kako se osećam i kako sam se osećao od detinjstva, želim što pre da počnem sa hormonskom terapijom. Nadam se da ćete me podržati u ovoj promeni pola."
Podsetimo, Mening, koji ima 25 godina, osuđen je juče na 35 godina zatvora, nakon što je proglašen krivim po 20 tačaka optužnice koje su ga teretile za špijunažu i odavanje preko 700.000 poverljivih dokumenata sajtu Vikiliks.
- Takođe zahtevam da mi se od danas obraćate koristeći moje novo ime i da koristite ženski rod. Unapred se radujem pismima od onih koji me podržavaju kao i mogućnosti da im odgovorim - napisao je američki vojnik koji se u toj izjavi potpisao sa Čelsi E. Mening.
Sajt Today.com podseća da je Meningova odbrana, tokom sudskog procesa, iznosila tvrdnju da je on imao problema sa identitetom, kao gej vojnik i da je to uticalo na ono što je učinio.
Meningov advokat je pokazao i mejl iz aprila 2010. koji je poslat Meningovom pretpostavljenom, a u kom je on rekao da se kao transrodna osoba prijavio u vojsku, kako bi se "toga rešio".
Takođe je pokazana i stara fotografija Meninga na kojoj je on našminkan i nosi plavu periku.
Tokom devetomesečnog boravka u pritvoru, on je poslao dva pisma svom savetniku, odnosno advokatu a u kojima se potpisao ka Breana.
Šta će dalje biti sa njegovim zahtevom da postane žena još uvek je rano reći, navode američki mediji, s obzirom na to da je on upućen da kaznu odsluži u zatvoru Fort Levenort, koja je dina takva vojna ustanova u kojoj kaznu služe okrivljeni na preko 10 godina. Ta ustanova inače ne obezbeđuje hormonske terapije niti operacije promene pola, ali obezbeđuje psihijatrijsku pomoć, kazao je portparol Fort Levenvorta.
Američki mediji prenosi i da u američkom sistemu služenja kazni, transrodne osobe koje nisu imale peraciju promene pola pre odsluženja kazne uglavnom su primorane da žive "u polu u kom su se rodili".