Kupovaćemo voće i povrće na komad

Leto nije pojeftinilo prolećnu pijacu

10.6.2013.
5:51
VOYO logo

Cene sezonskog voća i povrća na pijacama duplo su veće nego prošle godine u ovo vreme, piše 24 sata.

Za kilogram krompira potrebno je izdvojiti 150 dinara, mladi kupus košta oko 80, a spanać i boranija neverovatnih 300 dinara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čak i paradajz i krastavac, koji bi početkom juna trebalo da budu svima dostupni, i dalje tvrdoglavo drže visoku aprilsku cenu.

Građani Srbije su navikli da početkom proleća ne troše mnogo na pijaci, jer znaju da će već krajem maja zbog velike ponude doći i do znatnog pada cena voća i povrća. Ipak, kišni i hladni prolećni meseci uticali su na to da ponuda sezonskog voća i povrća bude manja nego prethodnih godina, zbog čega cene umesto da padaju - rastu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oni koji su pomislili da će na skupoj pijaci naći barem jeftin krompir, prevarili su se.

"Mladi i stari krompir koštaju isto usred juna - 150 dinara. Ne sećam se da je to ikada bilo tako. Htela sam da spremim musaku za ručak, ali više novca otići će mi na krompir nego na meso, pa sam odustala" - priča Beograđanka Jelica Milojković (63).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Milan Prostran, stručnjak iz Privredne komore Srbije, objašnjava da je do velikog skoka cena voća i povrća došlo zbog hladnog vremena koje je odložilo vegetaciju i zbog čestih kiša koje su uticale na kvalitet i obim ovogodišnjeg roda.

"Njive su pod blatom, poljoprivrednici teško ulaze u njih, pa kad uđu, uzmu samo onoliko koliko planiraju tog dana da prodaju. Mala ponuda diktira veću cenu" - objašnjava on.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slična je situacija i sa sezonskim voćem. Dok se građani svakodnevno nadaju da će cena jagoda i trešanja pasti, one i dalje koštaju od 150 do 250 dinara. Kako slični klimatski uslovi vladaju i u regionu, odakle se delom snabdevaju naše pijace, ne čudi što je i uvozna roba podjednako skupa.

Ipak, u narednih petnaestak dana trebalo bi da dođe do stabilizacije vremena, njive će se osušiti, poljoprviredni proizvođači požuriti da prodaju ono što su proizveli i doći će do dugo čekanog pada cena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako više cene u teoriji znače i veću zaradu, prodavci objašnjavaju da to baš i nije tako.

"Od kako su se razočarali u cene na pijacama, mnogi samo razgledaju u potrazi za jeftinim proizvodima, a kada vide da ih nema, okrenu se i odu u neki od velikih marketa, gde, ako ništa drugo, mogu da kupuju čekovima i karticama. Kako ne bih vraćao kući voće i povrće, ostajem na pijaci do šest sati, ali ne vredi", priča prodavac Nikola Mirković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo