Kosovo je u rukama organizovanog kriminala, a Uroševac važi za najveći centar trgovine drogom na Balkanu.
Ovo tvrdi nemački list "Špigl", pozivajući se na svedočenje nemačkog policajca koji je proveo 10 godina na službi u južnoj srpskoj pokrajini.
- Misija Euleks sa oko 2.500 ljudi je od 2008. koštala više od milijardu evra - prema jednom izveštaju revizora Evropske službe knjigovodstva, a ona nije donijela uspeh. Razmere organizovanog kriminala i korupcije su ostale velike, pravosuđe je neefikasno i pod uticajem politike - ističe nemački list.
Jedan nemački policajac, koji je već godinama dobro upoznat sa situacijom na Kosovu, potvrdio je taj izveštaj sopstvenim iskustvom. U tekstu taj policajac prenosi da je na Kosovu već deset godina, te da se za to vreme nije postiglo gotovo ništa, a da je najviše razočaran u policiju.
Prema njegovim riječima, kosovski policajci su, uprkos višegodišnjoj intenzivnoj obuci i opremi koja odgovara evropskim standardima, više zainteresovani za rad na radarskim kontrolama nego za suzbijanje kriminala – to je udobnije i ne zahtijeva kretanje.
- Imam utisak da je korupcija među kosovskim policajcima veoma rasprostranjena. Kada nekoga uhvate sa ukradenim automobilom, tako su mi pričali, taj samo podmiti policajce i stvar je rešena - rekao nemački policajac.
On je naglasio da se ionako ne može stići do velikih zločinaca. To, dodao je on, sprečavaju tradicionalne klanovske strukture i stare veze bivše tzv. oslobodilačke vojske Kosova /OVK/ iz koje su regrutovani mnogi policajci.
Otac nacije
- Od njih se ne može očekivati da vode istrage protiv svojih bivših komandanata koji su se obogatili trgovinom drogom. Te mreže štiti zid ćutanja koji mi policajci ne možemo da probijemo. U stvarnosti, mi ni izdaleka ne znamo šta se ovde dešava - istakao je policajac koji je želio da ostane anoniman.
S jedne strane, kaže on, grad Uroševac važi za najveći centar trgovine drogom na Balkanu, a s druge, tu se gotovo nikada ne zapleni veća količina droge.
- Jasno je samo jedno: Kosovo se nalazi u rukama organizovanog kriminala. Treba samo pogledati koliko je novih benzinskih pumpi i tržnih centara gde niko ne kupuje. Tu se nameće sumnja da to služi, prije svega, pranju novca - rekao je ovaj policajac.
U tekstu se iznose i navodi o tome kako pravosuđe ne funkcioniše, da je krvna osveta deo kosovske kulture, te da su "stare strukture i dalje jake, a državne institucije slabe", prenosi radio "Dojče vele".
- Ali, niko od odgovornih iz Euleksa ne javlja istinu u Brisel. Šalju ulepšane izvještaje, što možda i moraju da rade, da bi zadržali svoj posao u inostranoj misiji. Ali to neće pomoći Kosovu - zaključio je "Špigl".