Kineskinja Liu Sinven (33) i njen suprug Džu Guoćijang još uvek ne mogu da dođu sebi od onoga što ih je snašlo. U njihov dom je, naime, prošle nedelje u 4 ujutro nasilno upalo dvadesetak ljudi Komisije za planiranje porodice pokrajine Šandong i prestravljenu Sinven, u šestom mesecu trudnoće, silom odvuklo u bolnicu u gradu Veifangu. Tamo su je naterali da potpiše da pristaje na abortus. Nakon toga, beba je ubijena smrtonosnom injekcijom i ona ju je sutradan pobacila, prenosi "Blic".
Ovaj žalosni događaj, o kom je kineski par odlučio da progovori javno, samo je jedan od mnogobrojnih koji čine naličje 1979. uvedene kineske “politike jednog deteta”, koju nadležni hvale kao zaslužnu za naglo smanjivanje siromaštva i rast prosperiteta u svojoj zemlji.
Mračnu stranu propisa koji gradskim parovima dopuštaju samo jedno dete, a seoskim dva ukoliko je prvo dete devojčica, predstavljaju, međutim, pre svega brojni prinudi abortusi i sterilizacije.
Ubrzano starenje nacije i poremećena ravnoteža među polovima jedna je od posledica, jer su parovi prinuđeni da porodicu često “planiraju” tako što se odlučuju za abortus ženskih fetusa, kako bi dobili u ovoj zemlji još uvek više cenjenog muškog naslednika.
Strogi propisi su nešto blaži za nacionalne manjine, a dva deteta dopuštena su i parovima u kojima su oba roditelja jedinci.
Sve to, međutim, nije preterano utešno za parove koj bi želeli brojnije potomstvo, ili pak za žene koje, kaošto se to dogodilo i Sinven, uprkos obaveznoj ugradnji spirale nakon prvog oporođaja, nekako ipak zatrudne.
Neki od takvih parova odlučuju da trudnoću na prijave i da za dete, pošto se ipak rodi, plate kaznenu globu, koja često višestruko premašuje godišnji prihod porodice.
Takva praksa se umnogim pokrajinama toleriše, i upravo to je bilo ono što su planirali i čemu su se nadali i Sinven i njen suprug.
Još uvek im nije jasno na koji način je trudnoća koju su želeli da prećute otkrivena, a takođe ni zbog čega je sanjima postupljeno tako brutalno.
Osim što su im silom upali u stan i ženu odvukli u nepoznatom pravcu dok su muža držali nepomičnog na sofi, zastrašenoj Sinven su u bolnici pretili da će joj ukoliko ne potpiše dokumenta za abortus suprug biti uhapšen, da će oboje biti otpušteni s posla i ostati bez ičega.
Parovima koji odbiju da se povinuju državnoj politici takve stvari se ponekad zaista događšaju, tako da je u trenutku kada ju je izbezumljeni suprug pronašao, žena već ležala u bolničkom krevetu, a mrtonosna injekcija je započela da deluje.
- Pitao sam je da li se beba još miče, a on mi je odgovorila "ne baš puno". Nakon toga sam izašao napolje, da me žena ne vidi kako plačem -, priča neutešni Guoćijang.
On je napravio sve snimke svoje supruge u porodilištu, uključujući i mučni prizor u kome ona leži sklupčana na krevetu kraj koga se u narandžastoj kofi nalazi ubijeni i pobačeni fetus.
- Nisam mogla da ga pogledam. Da sam ga videla bilo bi mi još teže -, kaže potesena Sinven, i dodaje: "nedostaje mi".
Sadaržaj narandžaste kofe je nesrećnim supružnicima otkrio da su izgubili malog dečaka, nesuđenog brata svog desetogodišnjeg sinčića Junfenga.
Da sukob sa zakonom o planiranju podrodice u Kini ume da se završi tragično svedoči i izveštaj kineske državne agencije Sinhua iz jula ove godine.
//www.youtube.com/embed/ESzXQth3r5k