Je li Dinamo čak i stariji od 100 godina?

Građanski je bio temelj modernog i uspješnog nogometnog sporta u nas.

25.4.2011.
11:32
VOYO logo

Sto je godina od osnutka Prvog hrvatskog športskog kluba Građanski! U ove dane, kada Dinamo slavi stogodišnjicu, upravo zbog poveznica s ovim najpopularnijim zagrebačkim klubom prije Drugog svjetskog rata, red je da se i mi prisjetimo što je Građanski značio u povijesti hrvatskog nogometa. A značio je mnogo...

Nije na nama da dajemo odgovore, potvrdne ili ne, je li Dinamo sljednik Građanskog? Prije će biti riječ da je u današnjoj Dinamovoj administraciji i povjesničarima koji ližu skute gazdama u klubu svejedno kako će reagirati, jer im je bitnija bliskost s upravama nego povijesne činjenice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jer, ako Dinamo slavi sto godina, što se onda ti povjesničari nisu potrudili objasniti i povezati Dinamo s HAŠKOM, osnovanim 1903. godine, pa slaviti stogodišnjicu kluba osam godine prije ovog 26. travnja 2011.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, obilježiti dan osnutka Prvog hrvatskog športskog kluba Građanski zaista valja učiniti dostojno, jer Građanski je temelj modernog i uspješnog nogometnog sporta u nas. Bila je to momčad koja je obiježila epohu i njen nestanak nakon dolaska komunističkih vlasti 1945. zaista nije nikome za pohvalu.

Osnovan, dakle, još za vrijeme austrougraske monarhije, bio je simbol čuvanja hrvatskog identiteta u toj 'tamnici naroda', kako su zvali tadašnju monarhiju. Prvi predsjednik kluba bio je Andrija Mutafelija. Klub je osnovan u kavani na Preradovićevom trgu, sa sekcijama za nogomet, hazenu, biciklizam i rukomet.

Osim što je Građanski osvajao prvenstva stare Jugoslavije (1923, 1926, 1928, 1937, 1940), klub se prolavio i turnejama po Europi gdje je pobjeđivao tada najjače europske momčadi. Niska uspjeha bila je golema, pobjede nad Athletic Bilbaom, Barcelonom, Liverpoolom, Ferencvarosom, Rapidom... bile su u to vrijeme senzacionalne. Napose, pobjeda u Zagrebu protiv Liverpoola s čak 5:1!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, Građanski je od osnutka bio orijentiran na nogometnu avangardu, bez krzmanja su bili angažirani strani treneri, pa su, primjerice, James Donelly i Arthur Gaskhell bili prvi treneri Građanskog, a te 1936. godine, kada je razbijen slavni Liverpool, momčad je vodio čuveni trener iz Mađarske Martin Bukovi. Koji je na prethodnoj turneji po Engleskoj uveo novu VM taktiku, formaciju 4-2-4.

"Bio je to napadački nogomet kakav su igrale samo najbolje momčadi Europe", pisali su Englezi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Popularnost Građanskog bila je zaista golema, 1937. godine, nakon pobjede u Beogradu protiv BSK-a (4:0), čak petnaestak tisuća ljudi dočekalo je igrače Građanskog na Glavnom kolodvoru i na ramenima ih odnijeli na slavlje pred Hrvatski sabor.

Klub je prvo igralište imao na Tuškancu, pa na Martinovki, pa na Kanalu, da bi se došlo i do vlastitog igrališta u Koturaškoj ulici, na mjesto gdje se danas nalazi zgrada Hrvatske elektroprivrede. To je fino uređeno igralište 1924. godine svečano otvorio Stjepan Radić.

Građanski je bio veliki rival s HAŠK-om iz Zagreba, pa sa splitskim Hajdukom, te beogradskim klubovima - Jugoslavijom i BSK-om.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prigodom gašenja kluba 1945. godine spaljena je i cijela klupska arhiva. No, dobar dio igrača iz Građanskog koji su nastupali i za vrijeme NDH pristupili su Dinamu, a neki po dekretu i beogradskim klubovima, poput Stjepana Bobeka, Franje Šoštarića, Branka Zebeca. Građanski se više nije smio niti spomenuti...

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, tradicija nogometa koja je u Zagrebu, evo, duboko ukorijenjena nastavila se kroz Dinamo koji je barem naslijedio istu boju dresova. U našoj turbulentnoj povijesti, prepunoj obrata i prevrata teško je ocijenjivati i presuđivati koji je klub sljednik nekog bivšeg kluba, no veze zagrebačkog nogometa neraskidive su s Građanskim, kao i s Dinamom.

Tradicija Građanskog još uvijek je toliko snažna i vjerodostojna da bi se u cijelu priču ipak morali uključiti i sportski povjesničari. Ne, na način da bi se dodvorili aktualnim vlastodršcima po današnjim klubovima, kako bi se obilježavale stogodišnjice.

Ne, ni slučajno. Već na način da se na pravi način predstavi povijest tog sjajnog hrvatskog kluba koji je bio nogometni ponos tadašnje Europe. Zaista je velika šteta spaljene arhive Građanskoga, no postoje još uvijek video snimke na kojoj se vidi duh i dah tog vremena.

Vezani članci:

arti-201104260047006 arti-201104260340006 arti-201104140396006 arti-201103160641006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo