Izmislio beton koji se regeneriše

Čan-Mun Čung zaslužan je za novo otkriće - beton kome vremenske neprilike ne mogu ništa

7.3.2013.
17:10
VOYO logo

Beton je vrlo koristan materijal, ali ima jednu veliku manu - neotporniji je na vremenske neprilike od kamena, koji često zamenjuje. So i led neretko pretvaraju mikroskopske pukotine u velike rupe u kojima se potom lako skuplja voda.

Čan-Mun Čung s južnokorejskog Univerziteta Jonsei smislio je rešenje - beton koji se sam 'leči'. Slično rešenje 2009. godine su osmislili stručnjaci sa Tehnološkog univerziteta Delft iz Holandije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oni su pokazali da je u beton pre izlivanja moguće umešati posebne bakterije koje ispuštaju hemikalije za zatvaranje pukotina. Međutim, te bakterije čuvaju beton zdravim samo dok su žive, a to je tek oko godinu dana.

Zaštitni vodootporni polimer

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čungovo rešenje je više orijentisano na hemikalije. On i njegove kolege putem laboratorijskih testova su shvatili da stvaranjem zaštitnog vodootpornog polimera koji se hvata za beton, mogu da postignu željeni rezultat. Međutim, trebalo je pronaći rešenje koje će osigurati da te hemikalije budu sigurne i da se ispuštaju samo po potrebi, prenosi Technologyreview.

Ipak južnokorejski naučnici uspeli su i u tome tako što su nizom testiranja utvrdili da betonski blokovi s kapsulama upijaju manje vode - za 24 sata obični beton upije 11,3 grama vode, beton s polimerom bez kapsula 3,9 grama, a beton s kapsulama samo 0,4 grama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo