Ravnateljica MSU-a Snježana Pintarić istaknula je kako je riječ o izložbi koja je vrhunac ove sezone i prve godine rada tog muzeja. Ocijenivši Murtića kao jednog od najvažnijih hrvatskih umjetnika druge polovice 20. stoljeća, rekla je kako je na izložbi radio veliki tim te je zahvalila obitelji Murtić na donaciji čiji će se samo dio pokazati na izložbi. Najavila je i mnoge popratne događaje, poput okruglih stolova, projekcija filmova o Edi Murtiću i slično.
Branko Franceschi, jedan od autora kataloga, rekao je da je izložba zamišljena kao pregled autorova rada u svim razdobljima i tehnikama kojima se koristio iako ga javnost najviše doživljava kao slikara. Istaknuvši važnost umjetničkog rada Ede Murtića i u međunarodnim okvirima, rekao je da je njegov rad bogato područje istraživanja u povijesti umjetnosti.
Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić rekao je kako će Gradskoj skupštini predložiti da Edu Murtića posmrtno imenuje počasnim građaninom Zagreba. Napomenuo je da se ponosi što je Murtić bio 60 godina građanin Zagreba i što je većinu svojeg opusa stvorio u zagrebačkom atelijeru koji je bio okupljalište humanista i intelektualaca. Zahvalivši obitelji na donaciji, istaknuo je da su u pripremi tri lokacije za smještaj donacije.
Izložbu je poduprla i predsjednikova savjetnica Zrinka Vrabec-Mojzeš, koja je podsjetila da je hrvatski predsjednik pokrovitelj te izložbe. Tim pokroviteljstvom predsjednik je želio odati poštovanje liku i djelu velikog Murtića, rekla je, dodajući kako ta izložba predstavlja istinsku nacionalnu vrijednost koju treba pokazivati i u svijetu, i koja treba privlačiti ljubitelje umjetnosti u Hrvatskoj. Istaknula je da je Murtić tijekom dugoga i uspješnog umjetničkog života izlažući u svjetski poznatim galerijama promovirao svoju zemlju kao onu koja je oduvijek pripadala europskome kulturnom krugu i zemlju avangarde čiji su umjetnici pratili svjetske trendove ili bili ispred njih.
Predsjednik će rado pomoći u ostvarivanju vizije galerije u kojoj će trajno biti postavljeno Murtićevo djelo, a u čije će upravljanje biti uključeni i grad i država i privatni donatori, rekla je Zrinka Vrabec-Mojzeš.
Edo Murtić rodio se u Velikoj Pisanici u blizini Bjelovara 4. svibnja 1921. Njegova se obitelj 1925. seli u Zagreb, gdje je polazio osnovnu i srednju školu. Studirao je na Akademiji primijenjene umjetnosti, a profesori su mu bili Petar Dobrović i Ljubo Babić. Prvu samostalnu izložbu imao je 1935. godine u Zagrebu. Od 1941. godine surađuje s Narodnooslobodilačkim pokretom, a 1943. se uključuje u pokret otpora. Između njegova figuralnog slikarstva iz razdoblja 1949. i 1950. te ekspresivnoga i lirskog apstraktnog izričaja nije bilo prekida, nego bogata evolucija i duhovno sazrijevanje.
Ostvario je više od stotinu i pedeset samostalnih i tristotinjak skupnih izložaba na svim kontinentima. Njegova su djela u mnogim privatnim i javnim kolekcijama diljem svijeta. Umro je u Zagrebu 2. siječnja 2005.