Doživite urbanu rusku romansu u Zagrebu. U Željezničaru 26. veljače domaća će publika imati jedinstvenu priliku uživo čuti zanimljivu novu umjetnicu na svjetskoj glazbenoj sceni – kanadsku indie senzaciju Chinawoman.
Nakon Berlina i Varšave, ovo će biti njeno prvo gostovanje u ovom dijelu Europe, gdje se u posljednjih nekoliko mjeseci prometnula u istinski glazbeni fenomen.
U Zagreb dolazi s bandom s kojim će predstaviti pjesme s dva sjajna studijska albuma, Party Girl (2007) i Show me the Face (2010).
Uspoređuju je s Nico, Leonardom Cohenom i Marc Almondom, kao i sovjetskim pjevačkim zvijezdama poput Edite Pehe i Alle Pugacheve. U valu izvođača istočno europskog stila poput Beiruta, Devotchke i Gogol Bordella, Chinawoman predvodi nišu ruske romanse.
sINDIEkalna zabava nastavlja se s indie plesnjakom uz DJ Itcha. Drugarice biraju! No, to još uvijek nije sve! Organizatori su organizirali automobile Toyote koji će ekipu voziti dalje u izlazak (ili kući) da se mogu opustiti i uživati bez brige! Svakako, hvale vrijedna inicijativa!
Glazba Chinawoman vješto manevrira između grandioznih retro motiva i iznenađujuće iskrenosti. Tragikomična, melodična, sentimentalna i suptilno glamurozna. Njen je debut album Party girl (2007) iz Kanade stigao u zemlju njenih roditelja te danas dopire kroz otvorene prozore ruskih umobolnica, elitističkih litvanskih čajanki, moskovskih modnih pista i s mobitela ukrajinskih majki. Kći balerine Kirov baleta i lenjingradskog inženjera odrasla je u ruskom kvartu u Torontu slušajući ploče sovjetskih i europskih glazbenika 70ih.
Na albumu Show me the face (2010) još više do izražaja dolazi umijeće skladanja klasičnih europskih balada. Dekadentno, dramatično i iskreno u melodramu upliće humor i nadu. Na ovom albumu mjesto su našle sirupaste balade poput Drawn To You, Show Me The Face i GBMSRF, ali i eksperimentalniji psihodelični tango Acid Broke The Spell ili Wrong Side of The Fence.
Možda je njenu glazbu najbolje opisao ruski Rolling Stone: Pjesme o ljubavi koja nikada neće doći, s intonacijama emigranta iz zemlje koja nikad nije postojala.