Građani odustali od političara

Srbija u kamenom dobu demokratije

18.5.2013.
3:04
VOYO logo

Jedini politički angažman u kome bi učestvovala većina građana je glasanje na izborima, a više od 90 procenata u poslednjih godinu dana nije preduzelo niti učestvovalo u bilo kakvoj akciji ili inicijativi u vezi sa rešavanjem nekog problema.

- Opšte poverenje u političare i poverenje da poslanici zastupaju interese građana veoma je nisko. Čak 62 procenta građana smatra da političari ne govore istinu, a samo osam odsto veruje da bar uglavnom govore istinu - kaže Svetlana Logar, direktorka istraživanja Strateškog marketinga, za „Blic”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Logarova kaže da rezultati možda ne bi bili tako alarmantni i zastrašujući da nije u pitanju pad interesovanja u odnosu na prethodne godine i da nije poređenja sa razvijenim demokratijama. - Kad uporedimo procente o padu poverenja koji je pokazalo istraživanje „Hansard sosajeti” u Velikoj Britaniji gde je ocenjen „alarmantan pad jer samo 49 odsto građana veruje da parlament radi u njihovom interesu”, sa našim podacima da 11 odsto u to veruje, shvatamo koliko smo udaljeni od razvijene demokratije i kolika otuđenost vlada između građana i političara. To je pravi indikator zdravlja društva - tumači Svetlana Logar.

Istraživanje kaže da je, na skali ocena od jedan do pet, prosečna ocena zadovoljstva građana radom Skupštine Srbije 2,7, a radom Vlade Srbije 2,9. Samo 14 odsto građana smatra da Skupština efikasno nadzire rad Vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako se uporedi da je 2006. u Srbiji 15 odsto građana reklo da je učestvovalo u nekoj lokalnoj ili nacionalnoj akciji (peticija, protest, bilo koja društvena aktivnost) da bi nešto promenilo, a da je sada samo devet odsto dalo potvrdan odgovor, jasno je da su građani digli ruke od političara i politike.

Zanimljivo je da građani i pored svega pokazuju interesovanje za izbore, mada je u istraživanju svega njih 30 odsto reklo da bi izašlo na izbore da se oni sutra organizuju.

Na pitanje motiva da se izađe na birališta, čak 55 odsto je odgovorilo da je to zbog toga što je glasanje građanska družnost, a samo jedna trećina da im je motiv da utiču na to koja će se politika voditi u Srbiji.

- Rezultati pokazuju veoma nizak nivo građanske participacije i poverenja u institucije. Mogućnost građana da učestvuju u političkom životu je od suštinske važnosti za demokratiju. Zato je važno dobro razmisliti kako motivisati građane da se uključe u procese donošenja odluka - rekao je Tom Keli, direktor američkog NDI u Srbiji na prezentaciji istraživanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo