Francuska nacionalna televizija izmislila da je Srbija centar šverca oružja (VIDEO)

Reportaža o lažnom švercu oružja emitovana na francuskoj nacionalnoj televiziji „Frans 2“

27.5.2013.
3:06
VOYO logo

Francuska nacionalna televizija "Frans 2" je u martu u svom dnevniku emitovala reportažu o krijumčarenju oružja iz Srbije u Francusku. Nakon intervencije srpske ambasade u Parizu, reagovala je Uprava kriminalističke policije, a istraga je utvrdila da je reč o lažnoj priči sa lažnim akterima, piše "Blic".

Francuski novinari, Frank Ženozoa i Reži Mate, u februaru su došli u Srbiju kako bi napravili reportažu o ilegalnoj trgovini oružja iz Srbije u Francusku, saznaje "Blic". Fikser, odnosno posrednik u poslu je bio novinar jedne srpske novinske agencije Aleksandar M. koji je trebalo da pronađe nekog spremnog da pred kamerama govori o krijumčarenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Aleksandar M. koji je i ranije sarađivao sa francuskom novinarkom je rekao da neće biti problem da nađe trgovce oružjem. Za pomoć se obratio bratu od tetke Nenadu Mirkoviću koji je odranije poznat policiji. Kada mu je rekao da Francuzi hoće sagovornike da plate 800 evra za pojavljivanje u reportaži, brat mu je poručio da će on lično učestvovati - priča izvor “Blica”.

Trebalo je još samo da se nađe oružje koje bi praktično poslužilo kao rekvizit. Tada je, prema saznanjima “Blica”, Mirković pozvao svog kuma Žarka Blagojevića, koji je i ranije osuđivan, a koji je trebalo da nabavi oružje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Blagojević je pištolj “zastava“ 9 mm uzeo od tasta, a “zastavu“ 7,65 mm od oca. Da bi priča bila uverljivija, trebalo je da nabave i automatsku pušku - navodi sagovornik "Blica".

Blagojević je pušku kupio od izvesnog Milorada Novakovića iz Umke. Ponudio mu je 200 evra, ali je ovaj tražio 350, pa se kupac vratio kod francuskih novinara koji su mu dali ostatak novca. Potom su svi zajedno otišli u Umku, u kuću koju je Blagojeviću prijatelj ostavio na čuvanje i na tom mestu su snimili spornu reportažu. Sporna reportaža emitovana je u dnevniku, u udarnom terminu pod oznakom “ekskluzivno”. Tendencioznom režijom i veštom montažom novinari Ženozoa i Mate su poslali poruku da u Srbiji praktično na svakom koraku može da se kupi oružje. - Novinari su od početka znali da imaju lažne trgovce oružjem jer su ih upravo oni spremali za ono što treba da kažu u kamere. Osim toga njihova tendencioznost se videla kada su insistirali da iza navodnih krijumčara stoji srpska zastava, a kako nisu imali zastavu, stavili su majicu u njenim bojama - objašnjava sagovornik “Blica”.

U dopisu koji je nakon emitovanja pod oznakom “hitno” srpska ambasada u Parizu poslala Ministarstvima spoljnih i unutrašnjih poslova Srbije, a u koji je “Blic” imao uvid, navedeni su citati i odlomci iz filma. Kako novinari "Blica" saznaju, srpski novinar plaćen je za posredovanje 300, a lažni krijumčari ukupno 800 evra. Istraga Službe za borbu protiv organizovanog kriminala UKP-a o ovom slučaju trajala je mesec dana i bila je usmerena na otkrivanje trgovaca oružjem.

Međutim, ispostavilo se da trgovci oružjem ne postoje, već da je sve “nameštaljka”. Pre deset dana Mirković i Blagojević su privedeni. Kako “Blic” saznaje, Mirković je na saslušanju priznao sve. - On je rekao da su posle završenog posla pištolje vratili Blagojevićevom ocu i tastu, dok su pušku prodali za 100 evra - kaže izvor “Blica”. Istraga je utvrdila da su kadrovi paljbe iz priloga nastali u šumi u mestu Duboko nedaleko od Umke, a tokom uviđaja, u pomenutoj šumi pronađene su i čaure.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo