Foklanđani slave ostanak pod britanskom vlašću

Referendumsko pitanje kao iz Miloševićevog pera

13.3.2013.
0:20
VOYO logo

Stanovnici Foklandskih ostrva slave danas što se na referendumu pokazalo da 99,8 odsto žitelja tog arhipelaga u južnom Atlantiku žele da ostanu pod vlašću Velike Britanije.

Žitelja Foklandskih ostrva je svega 2.563, ali, kako navodi agencija AP, većinom kolonista Velike Britanije koja je 1982. u ratu pobedila Argentinu koja polaže pravo na taj arhipelag pred svojom obalom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na dvodnevnom referendum izašlo je više od 90 odsto glasača - 1.517, a samo tri su bila protiv britanske vlasti.

Na glasačkom listiću bilo je jednostavno pitanje: "Želite li da Foklandska ostrva zadrže trenutni politički status, kao prekomorska teritorija Ujedinjenog britanskog kraljevstva?" Većina glasača zaokružila je "da".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Argentinci koji Foklande nazivaju Malvinskim ostrvima, smatraju da ih je Velika Britanija otela Argentini pre više od 180 godina, što London poriče.

Član foklandske skupštine Gavin Šrort rekao je danas da se nada da je ishod referenduma jasna poruka predsednici Argentine Kristini Fernandes da žitelji nemaju želju da njima vlada Buenos Aires i da se nada da će se ta želja sada poštovati.

Kako navodi agencija AP, to nije verovatno. Argentinska ambasadorka u Londonu Alisija Kastro rekla je danas da su glasanje organizovali Britanci za sebe, samo da bi položili pravo na ostrva.

Ambasadorka je rekla da se želja nekoliko stotina ostrvljana ne može porediti s "milionima i milionima i milionima" ljudi koji priznaju suverenitet Argentine nad tim ostrvima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlada SAD je ocenila da referendum neće promeniti američku politiku neutralnosti u teritorijalnom sporu Buenos Airesa i Londona.

Argentinska vojna hunta je 1982. godine zauzela Folklandska ostrva, na šta je britanska premijerka Margaret Tačer odgovorila slanjem vojske u južni Atlantnik i uspela da povrati vlast nad arhipelagom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rat je trajao od 2. aprila do 14. juna i završio se predajom Argentine koja je izgubila 649 vojnika i krstaricu "General Belgrano" sa 323 člana posade. Britanija je u ratu izgubila 255 vojnika a potopljen joj je razarač "Šefild" s 20 mornara.

Argentina je uoči referenduma saopštila da stanovništvo Foklanda nema pravo da odluči o sudbini arhipelaga i da se njegova sudbina mora rešiti bilateralno. Ostrvljani se nadaju da će referendumom odagnati svaku mogućnost da se politički status arhipelaga odredi nekakvim dogovorom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo