Fakulteti autonomni u trošenju para

Fakulteti troše milione bez kontrole

18.12.2012.
2:12
VOYO logo

Fakultete i visoke škole u Srbiji, koji na školarinama, taksama i drugim prihodima godišnje zarade i do dva miliona evra, već dve godine niko ne kontroliše i ne proverava kako taj novac troše.

U Ministarstvu finansija kažu da imaju malo inspektora u odnosu na broj fakulteta i visokih škola, kojih ima 140. - Iako sa ograničenim kapacitetima, budžetska inspekcija se trudi da izvršava kontrolu u skladu sa godišnjim planom. U Srbiji postoji blizu 9.000 budžetskih korisnika, a budžetsku inspekciju čini devet inspektora - kažu u Ministarstvu finansija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Ministarstvu prosvete kažu da ne mogu da kontrolišu trošenje novca u visokoškolskim ustanovama, jer za to nisu nadležni.

- Ako naša inspekcija dobije predstavku u vezi sa zakonitošću trošenja novca bilo koje ustanove obrazovanja, onda je prosleđujemo budžetskoj inspekciji Ministarstva finansija - kažu u Ministarstvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Do sada nije poznato da je rukovodstvo neke visokoškolske ustanove odgovaralo zbog nezakonitog trošenja novca. Poslednja kontrola koja je izvršena, na Visokoj školi „Tehnikum Taurunum“ u Zemunu, završila se tako što je inspekcija naložila školi da vrati u budžet dva miliona nezakonito potrošenih dinara. Ipak, mnogo je fakulteta i visokih škola koji prihoduju i do 10 puta više novca, a do sada nikada nisu kontrolisani. Zapanjuje podatak da se na računu Beogradske poslovne škole ove godine našlo 1,184 milijarde dinara, od čega je potrošeno nešto više od milijardu. - Pokušali smo da dođemo do direktora škole, profesora Ilije Samardžića i saznamo kako za godinu dana prihoduju 10 miliona evra i kako taj novac troše, ali nismo dobili odgovor - kažu iz "Transparentnosti".

- Zanimljiv je podatak da svi fakulteti i visoke škole u Srbiji u proseku imaju godišnji prihod od milion evra. Danas ih ima 140, što znači da je godišnje u opticaju oko 140 miliona evra, gde je odnos ukupnih prihoda - 50 odsto država, a 50 odsto sopstvena sredstva. Kada se sve sabere, dođe se do šokantne sume od oko milijardu evra koja se pojavila na fakultetima i visokim školama od 2005. i čije trošenje niko nije kontrolisao - kaže Mario Spasić iz Saveta za borbu protiv korupcije „Transparentnost“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo