Studenti u Srbiji će od sledeće školske godine definitivo imati jedan ispitni rok manje, a većina fakulteta već je i odredila koji rok ukida. Eventualni pregovori će biti mogući samo kad je reč o bodovima potrebnim za upis na budžet, mada je najverovatnije da će granica biti povećana sa 48 na 50 bodova, piše "Blic".
Strože mere studiranja koje predviđa Zakon o visokom obrazovanju više nije moguće odlagati, poručuju sa fakulteta. Smanjenje broja ispitnih rokova sa šest na pet u 2013/14. godini i sa pet na četiri u 2014/15. godini - neminovno je. Pregovori su, smatraju dekani, mogući samo kad je reč o bodovima potrebnim za upis na budžet, pa se uprkos 50 bodova, koje predviđa Zakon, može desiti da i za 2013/14. ostane 48 bodova kao uslov za školovanje o trošku države.
- Prelaz na 50 bodova nije veliki i ne verujem da bi izazvao veće nezadovoljstvo među studentima. Međutim, povećanje granice za budžet na svih 60 bodova koje se predviđa za 2014/15. godinu je preveliko opterećenje za studente i ne bi trebalo da bude realizovano te godine -, kaže za "Blic" prof. dr Branislav Boričić, dekan Ekonomskog fakulteta u Beogradu.
On napominje da je smanjenje ispitnih rokova na Ekonomskom fakultetu već usklađeno sa Zakonom i da će od 2013/14. godine studentima biti ukinut februarski rok za ispite iz letnjeg semestra, a julski za ispite iz zimskog.
Na ETF-u planiraju da ukinu julski rok, ali i da istovremeno prošire trajanje junskog.
- Čak ni smanjenje sa pet na četiri ispitna roka koje bi trebalo da usledi od 2014/15. neće biti opterećenje za studente jer će time dobiti lepše raspoređene termine za polaganje -, smatra prof. dr Lazar Saranovac, prodekan za nastavu ETF-a.
Većina fakulteta planira da smanjenje rokova izvede postepeno, tako da studenti ne osete naglo ovu promenu.
- Ne mogu se odjednom uvoditi radikalne promene. Zato ćemo mi ukinuti aprilski rok, ali ćemo verovatno ostaviti studentima mogućnost da i u tom mesecu polažu ispite tokom, na primer, jednog vikenda -, priča prof. dr Ilija Kovačević, pomoćnik dekana FTN-a u Novom Sadu.
Studenti, međutim, već pišu peticije protiv strožih uslova studiranja.
- Podržaćemo studente i početi pregovore sa Ministarstvom prosvete čim bude postavljen novi ministar. Uslovi studiranja se pooštravaju, a i dalje nisu rešeni ključni problemi poput obimnog gradiva i mogućnosti polaganja ispita preko kolokvijuma -, poručuje Danilo Jeremić, predsednik Studentske konferencije Univerziteta Srbije (SKONUS).