Država hoće da ukine upućivanje pacijenata na lečenje u inostranstvo, prevashodno dece, i da sve prebaci na humanitarni fond koji treba da formira Ministarstvo zdravlja, piše "Blic".
Ideja da lečenje u inostranstvu ne plaća država već građani svojim donacijama potekla je od direktora Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje Momčila Babića, koji je naložio da se pripremi predlog izmene Zakona o zdravstvenom osiguranju, saznaje „Blic“.
- Trenutno RFZO izdvaja oko dva miliona evra za upućivanje na lečenje u inostranstvo. Ako se ovo ukine kao pravo za sve te pacijente, sada finansirane iz sredstava foda, ubuduće će morati da se prikuplja novac, što je strašno. Država mora da plaća lečenje u inostranstvu za sve građane kojima u Srbiji ne može da se pomogne -, priča izvor „Blica“.
Zanimljivo je da su tokom prošle nedelje optuživani roditelji Tijane Ognjanović da su potrošili novac s računa koji je prikupljen u humanitarnoj akciji za lečenje devojčice u Hjustonu. Iste te nedelje je i direktor RFZO najavio osnivanje humanitarnog fonda koji bi služio za prikupljanje novca za lečenje dece u inostranstvu.
Majka male Anite Balaž, koja čeka transplantaciju srca, kaže da je zaprepašćena idejom fonda da se ukine pravo pacijenata da se leče u inostranstvu.
- U našem slučaju će to značiti da ćemo više vremena izgubiti na dodatne procedure. Samo nam još to fali. Mi samo čekamo. Menjanje pravilnika, potpisivanje programa s AKH klinikom u Beču. S druge strane, treba da postoji poseban fond, ali da se ne ukida pravo građanima da država finansira lečenje -, kaže Ksenija Balaž.