Francuski predsednik Fransoa Oland izjavio je danas da bi deportovanoj romskoj devojčici Leonardi Dibrani bilo dozvoljeno da se vrati u Francusku i nastavi školovanje, ali bez njene porodice, što je Dibranijeva odbila, prenosi Blic.
- Ukoliko podnese zahtev i ukoliko želi da nastavi školovanje, biće dobrodošla - ali samo ona - rekao je Oland u televizijskom obraćanju, prvom u kom je govorio o slučaju romske porodice deportovane na Kosovo.
Kako je javila agencija Frans pres, Dibranijeva je, međutim, odbacila Olandovu ponudu iz Kosovske Mitrovice u kojoj živi posle deportacije 9. oktobra.
- Neću sama ići u Francusku, ne želim da napustim moju porodicu. Ne idem ja jedina u školu, tu su i moja braća i sestre - rekla je ona.
Njen otac Rešat (47) dodao je da porodica neće biti podeljena i da će se vratiti u Francusku svim sredstvima.
- Moja deca su integrisana u Francuskoj, nastavićemo borbu, jer su moja dece ovde (na Kosovu) stranci - rekao je on.
AFP je ranije danas prenela rezultate istrage francuskog Ministarstva unutrašnjih poslova po kojoj je odluka o deportaciji bila u skladu sa zakonom.
Leonardu Dibrani policija je uhapsila 9. oktobra tokom školskog izleta, izazivajući burnu reakciju u javnosti i stavljajući na muke francuskog ministra unutrašnjih poslova Manuela Valsa.
AFP je preneo i izjavu gradonačelnika italijanskog grada Fana, u kom je nekada živela romska porodica, da su tamošnje vlasti upozoravale Rešata da bi mogle da preuzmu starateljstvo nad njegovom decom.
- Deca su jedva išla u školu iako su bila upisana. Otac ih je slao da prose. Živeli su na ulici - rekao je Stefano Aguci, čelnik tog grada na obali u centralnoj Italiji, u kom su Dibranijevi živelil do 2008. godine.
Prema njegovim rečima, socijalni radnici su Dibraniju rekli da rizikuje oduzimanje dece, ukoliko odbije da ih šalje u školu.
- To je bila prikrivena pretnja, upozorenje - rekao je Aguci, dodajući medjutim da nije bila pokrenuta pravna procedura.
- Rekli smo mu da da ne može da nastavi da živi ovde ne plaćajući ni za šta - rekao je on.
Francuska agencija je prenela i izjavu volontera dobrotvorne organizacije Prima Kjarlantinija dnevniku "Il fato kotidijano" da su Dibranijevi otišli u Francusku zbog pretnji.
- Rešat je odlučio da ode u Francusku kada se pokrenula mogućnost da ostane bez starateljstva nad ćerkama. Ovde u Fanu su bili zaista očajno siromašni - rekao je Kjarlantini.
Rešat je priznao da nije govorio istinu da porodica potiče s Kosova, misleći da će time povećati šanse za dobijanje izbegličkog statusa u Francuskoj, ali su oni ranije ovog meseca deportovani pošto im je odbačen zahtev za azil.
Slučaj je dodatno komplikovan priznanjem Rešata da je lagao za poreklo s Kosova.
Dibranijeva poslednja izjava je da je on jedini koji je rodjen na Kosovu, a njegova supruga u Italiji kao i njihovih pet, od šestoro dece.
Rešat je rekao da je sa porodicom došao iz Italije 2008. "bez papira".
U istrazi je utvrdjeno i da su Leonarda i njena sestra francuskoj socijalnoj službi optužile oca za nasilje ali su kasnije tu optužbu povukle.
AFP navodi da je prošle godine iz Francuske deportovano 36.822 useljenika - od kojih su mnogi Romi, što je povećanje od blizu 12 odsto u odnosu na 2011, i podseća na izjavu Valsa da većina od 20.000 Roma u Francuskoj nema nameru da se integriše i treba da budu poslati u zemlje iz kojih potiču.