Više od polovine srednjoškolaca u Srbiji posećuje određene sajtove bez znanja roditelja, jer misle da bi im stariji branili da ih otvaraju, pokazalo je istraživanje Instituta za psihologiju.
U socijalne mreže (pre svega Fejsbuk, ali i Ask.fm, Form, Tviter, Majspejs) redovno je uključeno 80 odsto srednjoškolaca i 65 procenata starijih osnovaca, navodi se u istraživanju koje je danas predstavljeno na Četvrtoj godišnjoj konferencija Mreže škola bez nasilja.
Takođe, gotovo 60 odsto srednjoškolaca je na socijalnim mrežama prihvatilo poziv za prijateljstvo od osoba koje ne poznaju.
Prema istraživanju o digitalnom nasilju, sprovedenom tokom novembra u 34 škole na teritoriji Srbije, u ulozi žrtve snimanja mobilnim telefonom i kamerom našlo se 12 procenata srednjoškolaca i devet odsto đaka u osnovnim školama.
Čak 16 odsto ispitanih učenika navelo je da im je neko koristio nalog bez njihovog pristanka, a 15 odsto mladih izjavilo je da je na internetu imalo kontakt sa osobama koje su se pretvarale da su neko drugi, odnosno skrivale su svoj identitet.
Među ispitanim učenicima nalazi se i 10 procenata onih čije su se fotografije i snimci našli na internetu protiv njihove volje.
Zabrinjava i podatak što skoro polovini nastavnika nije poznato da li škola informiše učenike o digitalnom nasilju, dok četvrtina misli da takve informacije nisu vidljive učenicima i da ih ne dobijaju u školi.
O tome šta misle o digitalnom nasilju nad decom, anketirani su i roditelji, i čak dve trećine njih smatra da škola treba da pruži podršku učenicima u slučaju digitalnog nasilja, čak i kada se ono ne desi u školi.
Takođe, petina roditelja smatra da je škola potpuno nemoćna da se nosi sa problemom digitalnog nasilja, ali i dve trećine njih misli da sama škola ne može mnogo da učini i da je najvažnija uloga roditelja.