Načelnik Sektora za vanredne situacije Predrag Marić upozorio je da bismo, ukoliko bi nadošla ogromna količina vode, u Srbiji "videli iste scene kao u Evropi", prenosi B92.
Marić je rekao, gostujući na RTS-u, da se nadležne službe pripremaju kako bi se u Srbiji sprečile poplave koje su zahvatile Evropu, ali je i poručio da država ne sme da štedi na prevenciji i zaštiti od vanrednih situacija čiji se budžet, kako kaže, smanjuje iz godine u godinu.
On kaže i da je zakazana sednica nadležnih službi koje će preduzeti sve korake kako reke ne bi preplavile nasipe, ali je istakao da bismo, ukoliko bi nadošla ogromna količina vode, "videli iste scene kao u Evropi".
On je objasnio da zaštita od poplava i drugih vanrednih situacija ne može da se obavlja na način na koji bi građani želeli zbog nedovoljno novca koji se izdvaja za tu oblast.
- Budžet za ove namene se smanjuje od 2006. i služi da bi se pokrili troškovi od prethodne godine. Prošle godine nam je obećano deset miliona evra i sada čekamo politički dogovor da vidimo da li će taj novac ostati u našoj kasi - rekao je Marić.
Odgovarajući na pitanje zašto protivgradna zaštita nije delovala na teritoriji Beograda poslednjih nekoliko puta kada se grad veličine klikera sručio na prestonicu, Marić je rekao da je i tada bila slična situacija.
- Ne mogu se rakete nabavljati u minut do dvanaest. One se nabavljaju mnogo ranije - kazao je Marić i ponovio da je glavni problem nedostatak sredstava i brige države da se preventivno reaguje.
On je dodao da postoji mogućnost da budžet Sektora za vanredne situacije ne bude uplaćen i izrazio nadu da će ključni "akteri imati dovoljno svesti da je ovo jedan od poslova na kojem ne bi trebalo da se štedi".
- To je stvar koja sistemski mora da se reši, a ne od sezone do sezone - zaključio je Marić.
Nadležni organi su ranije rekli da se očekuje da vrh poplavnog talasa, koji već danima plavi deo Evrope ostavljajući iza sebe i žrtve, stigne u Srbiju danas, na Dunavu kod Bezdana. Najavljeno je pojačano angažovanje ljudstva i mehanizacije.