Bankrotirala nam nauka

Ali u paralelnom univerzumu cveta

4.6.2013.
2:42
VOYO logo

Država će zbog restriktivnog budžeta za nauku početi da štedi na pojedinim aktivnostima naučnika poput štampanja monografija, putovanja i naučnih skupova, piše Blic.

Novca nema ni za troškove novih objekata, a istraživači upozoravaju da stanje u nauci nikada nije bilo lošije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Evropska investiciona banka zapretila je zamrzavanjem novca za neke od projekata u nauci koje finansira, jer kasne ili su loše urađeni.

To je poslednji u nizu problema koji se u našoj nauci gomilaju od početka godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvo se zbog manje novca u budžetu kasnilo s uplatom godišnje članarine u CERN-u, pa sa novcem za ovogodišnje naučne projekte, a onda je bio blokiran i pristup „Oksford juniversiti presu“, jednoj od najuticajnijih elektronskih baza naučnih časopisa, jer nije bila plaćena članarina.

Pojedini projekti poput naučno-tehnološkog parka „Zvezdara” i izgradnje stanova za naučnike, probili su rokove izgradnje i otvaranja.

Zbog toga je, kako tvrde izvori „Blica”, Evropska investiciona banka koja je dala kredit za pojedine projekte zapretila zamrzavanjem sredstava do daljnjeg.

- Da je Vlada pokrenula NTP „Zvezdaru”, premijer bi imao šta da ponudi investitorima iz Silicijumske doline koje je pozvao. Ovako, sve ostaje na praznim parolama. Investicije u naučnu infrastrukturu su obustavljene, mada su sredstva odavno obezbeđena. To je ogromna šteta za našu zemlju - kaže Božidar Đelić, nekadašnji ministar za nauku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najveći broj razvijenih zemalja u krizi takođe je stegao kaiš, ali su povećali ulaganje u nauku i obrazovanje, jer znaju da je to dugoročni izlaz iz krize.

Kod nas to kao da niko ne razume, pa se uvek režu budžeti za istraživanja i tehnološki razvoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Problemima u funkcionisanju nauke prilazi se populistički i neselektivno. Srbija ima previše profesionalnih istraživača u odnosu na produkciju rezultata. Taj problem postoji odavno i posledica je snižavanja kriterijuma u dodeli naučnih zvanja.

Uprkos svim problemima, naša nauka je načinila veliki iskorak.

Srbija se diči s 12.000 istraživača, a samo u 2012. broj naučnih radova dostigao je 5.356, hiljadu više nego 2011.

Beogradski univerzitet je uvršćen na Šangajsku listu 500 odabranih univerziteta. Međutim, iako je broj istraživača porastao, budžet je ostao isti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo