Prvi potezi koje je najavio ministar zdravstva Rajko Ostojić na konferenciji za novinare koja je održana u utorak, tijekom koje je s Federalnim ministrom zdravstva BiH Rusmirom Mesihovićem potpisao memorandum o suradnji u zdravstvu, su smanjenje listi čekanja, izmjena Zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji te uvođenje reda u sustav financija. U ormaru, kaže, nije našao kosture, ali ni novac u 'kasi’.
"Situacija je dramatična! Iako podaci od siječnja do rujna ove godine pokazuju da su prihodi veći od rashoda, u stvari je riječ o igri s produljenim rokovima plaćanja", istaknuo je.
Riječ je o tome da se računi za transplantacije plaćaju u 90 umjesto u 30 dana, lijekovi na recept u 180 umjesto 120 dana, a skupi lijekovi u roku od 90 umjesto ugovorenih 30 dana.
Bolnice dužne 3,1 milijardu kuna
"Dospjele obveze su krajem rujna iznosile 450 milijuna kuna, no, ako bi se poštivali rokovi plaćanja i Zakon o fiskalnoj odgovornosti, onda bi te obveze u stvari iznosile 2,1 milijardu kuna i iznosile 50, a ne 10 posto ukupnog duga kao što je to prikazano", upozorio je Ostojić.
Naglasio je i da su bolnice dužne 3,1 milijardu kuna, od čega 500 milijuna prema zaposlenicima.
"Inzistirat ćemo na reviziji, ne zato da nekoga optužimo, već zato što želimo čisti početak", rekao je Ostojić.
Osvrnuo se i na problem nove zgrade Klinike za tumore koja već godinu dana nije u uporabi zbog sukoba između Ministarstva i izvođača radova.
"Pokušat ćemo riješiti taj problem, no u ovom trenutku ne mogu o tome govoriti jer je u sve uključeno i Državno odvjetništvo. A tu je i problem s bolnicom Merkur u kojoj se već šest godina gradi centar za transplantacije", istaknuo je. Problem oko privatnih bolnica i poliklinika koje imaju ugovor s HZZO-om također će se, tvrdi Ostojić, naći na dnevnom redu.
Bolnice će raditi i popodne
"Ovo Ministarstvo neće dopustiti privatni monopol nad bilo kojom dijagnostičkom uslugom ili zahvatom", obećao je Ostojić. Već u srijedu će od ravnatelja svih bolnica zatražiti podatke o listama čekanja i razlozima njihova nastanka. "Najčešći razlog je nedostatak ugradbenog materijala, odnosno leća, stentova, proteza i slično, a pošto sada ne možemo bolnicama povećati limite, a ni liječnicima i sestrama plaće, omogućit ćemo im zadovoljstvo na rad i to u radno vrijeme prilagođeno pacijentima, što znači da će bolnice raditi i popodne", najavio je Ostojić i dodao da će se svakako raditi na "uvođenju" dnevnih bolnica za sve minimalno invazivne zahvate za koje je takav oblik liječenja dostatan.
Inače suradnja Ministarstva zdravstva s ministarstvom BiH provodit će se u 12 točaka, a ključna je suradnja u transplantacijskom programu u kojem je Hrvatska postala prva europska zemlja po broju presađenih bubrega i jetre.