Krenuvši od polazišta da je animirani film kompleksna cjelina čije nastajanje nerijetko traje godinama i gotovo je nezamislivo pojmiti sve sastavne elemente koji ga čine, kustosice Marta Kiš i Karla Pudar, postavile su izložbu koja objedinjuje radove koji ukazuju na brojnost tehnika i raznolikost autorskih rukopisa. Zagrebačka škola animiranog filma svojim je djelovanjem postavila visoke produkcijske standarde, iznjedrila jake autorske individue, a francuski kritičari George Sadoul i Andre Martin imenovali su je bitnim dijelom avangardnog pristupa animaciji.
Uz kultne klasike suvremene animacije daje se uvid i u najnoviju produkciju čime se propituju teze o zamiranju škole krajem krajem 80-ih godina prošlog stoljeća. Publici se time pruža mogućnost istraživanja samog pojma Zagrebačke škole animiranog filma, njenog trajanja i utjecaja, kao i nasljeđa.
Naziv izložbe predstavlja animaciju kao vizualnu formu koja seže u sasvim imaginarnu stvarnost i otvara prostor pojedincu da je tumači po vlastitome nahođenju, ali se njime i simbolično obilježava 50 godina od nastanka, vjerojatno najpoznatijeg predstavnika škole, animiranog filma Surogat Dušana Vukotića, koji je 1962. godine nagrađen Oscarom.
Pored „statičnih“ izložbenih materijala publika će imati priliku pogledati i projekcije više od 50 animiranih filmova. Posebnost su i radionice animiranog filma za odrasle, ali i najmlađe o kojima će se zainteresirani moći informirati na službenim stranicama HDLU-a, nakon 1. lipnja.
Izložba traje od 9. lipnja do 3. srpnja u Domu HDLU.