Službene potvrde za to još uvijek nema, no taj je podatak, piše Novi list, premijerka između redova pokušala reći napominjući kako "argument prema kojem zbog nove mjere neće padati cijene stanova ne stoji, jer i tu imamo neke dodatne mjere koje će se idući tjedan vidjeti u zakonu".
Za zakon pomoću kojeg će država posuđivati novac građanima za kupnju stana zaduženo je Ministarstvo za zaštitu okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, koje bi ga idućeg tjedna trebalo "izvesti na svjetlo dana".
Jadranka Kosor je u ponedjeljak pojasnila i kako je posudba od 200 eura po četvornom metru samo prosjek, te da će ta svota ovisiti o veličini stana koji građanin bude kupovao.
"Dogovaramo još kolike će biti kamate, no sasvim sigurno to će biti povoljno. Možda to nije bilo dovoljno shvaćeno u javnosti, ali kad imate s jedne strane građevinske poduzetnike koji godinu dana ne mogu prodati nijedan stan, a s druge strane ljude koji ne mogu kupiti stan, onda treba potaknuti prodaju i, time, cijeli ciklus. Građevinari neće graditi stanove ako ih neće moći prodati, a mi želimo pokrenuti stanogradnju kako se ne bi otpuštalo radnike i stvarao novi val nezaposlenosti. To je suština priče, a 20 godina počeka je, mislim, iznimno lijep rok", kazala je premijerka.
No, ni informacijom o "prisilnom" sniženju cijena metra četvornog neće biti svi zadovoljni, jer u gradovima manjim od Zagreba cijene su i niže od 1600 eura.
Država, navodno, neće limitirati posudbu samo na one koji nemaju novca za kupnju stana, nego će ga "zajmiti" i građanima koji imaju za kupnju stana po 3500 eura po metru četvornom, što građevinari smatraju dobrim jer se na taj način ljude neće tjerati u lošije stanove, odnosno lošije dijelove grada.
"Uz pomoć ove mjere prodat će se određeni broj stanova, no što poslije toga? Da bi se smanjila cijena stanova općenito, smanjiti treba naša davanja državi i lokalnoj samoupravi, poput komunalnog doprinosa, koji čini deset posto cijene stana. Uvede li se doista limit za isplatu posudbe, to će biti katastrofa i pogodovanje onima koji nude kvadrate po toj cijeni", rekao je za Novi listDanijel Babić, izvršni direktor tvrtke Profectus i potpredsjednik Udruge developera pri Hrvatskoj udruzi poslodavaca.
Još jedan problem na koji ukazuju predstavnici građevinara je najavljena svota kojom država raspolaže od 31 milijun kuna. Pitaju se što će biti s onima koji će nakon ispražnjenja blagajne željeti kupiti stan. Stoga direktor Udruge poslodavaca u graditeljstvu Zdenko Karakaš smatra da je "to palijativna mjera kojom će se pokušati prodati tisuću stanova. Građevinarima to znači jako malo ili, mogu slobodno reći – ništa. Ova je mjera nastala pod pritiskom bankarskog lobija i developera, umjesto da je država osigurala novac za infrastrukturne projekte od općeg društvenog interesa".
Prethodni članci:
arti-201002150007006 arti-201002150633006 arti-201002130203006