Razlozi za kašnjenje menstruacije
Kašnjenje menstruacije kod brojnih žena izaziva brigu. Prvi razlog koji obično pada napamet jest trudnoća. Međutim, postoje brojni razlozi za kašnjenje ili izostanak menstruacije koji nisu povezani s trudnoćom. Brojni od njih su prolazni i bezopasni, ali kašnjenje menstruacije ili neredoviti ciklusi mogu upućivati na bolesti koje zahtijevaju praćenje i liječenje.
Normalan menstruacijski ciklus
Svaki menstrualni ciklus traje od prvog dana menstruacije do pojave slijedeće menstruacije. Normalno trajanje iznosi od 21 do 35 dana. Menstrualno krvarenje traje od 3 do 7 dana. Ciklusi se sastoje od dvije faze:
- Folikularne faze u kojoj se tijelo sprema za ovulaciju (izbacivanje zrele jajne stanice spremne za oplodnju)
- Luteinske faze koja kreće nakon ovulacije
Važno je zapamtiti da prva faza može jako varirati u duljini, dok druga traje od 12 do 14 dana. To može biti potpuno normalno. Iz toga proizlazi da će menstruacija nastupiti obično 14 dana nakon ovulacije.
Simptomi ovulacije uključuju:
- Promjenu cervikalne sluzi koja postaje prozirna poput bjelanjka
- Blago vaginalno krvarenje
- Blagu bol u zdjelici i donjem dijelu trbuha
- Promjenu bazalne temperature
Praćenje menstrualnog ciklusa važno je zbog uvida u zdravstveno stanje i određivanja datuma eventualnog početka trudnoće.
Rani znakovi trudnoće
Mnoge žene u početku trudnoće nisu niti svjesne da su u drugom stanju. Neki od ranih znakova trudnoće mogu biti:
- Grčevi i vaginalno krvarenje obično su simptomi menstruacije. Oplodnja jajne stanice događa se neposredno nakon ovulacije. Implantacija (ugradnja djeteta u maternicu) se događa nakon 12 do 14 dana, što odgovara datumu početka iduće menstruacije (proučite prvi odlomak). Tijekom implantacije, može se javiti implantacijsko kravarenje i blagi grčevi što nalikuje na mjesečnicu, ali je slabije i oskudnije.
- Promjene grudi uključuju bolnost i osjećaj napetosti.
- Umor u trudnoći je posljedica hormonalnih promjena.
- Mučnina i povraćanje javljaju se najčešće ujutro, ali ne moraju se javiti kod svih žena.
Zašto mi kasni menstruacija, a nisam trudna?
Kašnjenje menstruacije znači da je prošlo 5 ili više dana od datuma očekivane menstruacije. Ako je prošlo više od 6 tjedana, menstruacija je u potpunosti izostala. Neredoviti ciklusi normalni su početkom puberteta i prije menopauze, ali i tijekom dojenja.
Brojni poremećaji mogu dovesti do promjena u menstrualnom ciklusu.
- Stresni događaji bez obzira smatramo ih li mi značajnima ili ne, mogu poremetiti hormonalnu ravnotežu. Ovulacija može zakasniti ili potpuno izostati, a samim time i menstruacija. Smatra se da je ovo tjelesni mehanizam nastao tijekom evolucije. Tijelo tijekom stresa daje prednost važnijim funkcijama, pa menstruacija „mora pričekati“.
- Značajna promjena tjelesne težine (mršavljenje ili debljanje) može utjecati na menstrualni ciklus. Masno tkivo ima hormonsku aktivnost, iako je to slabo poznata činjenica. Zato njegova količina utječe na hormonski status.
- Sindrom policističnih jajnika (PCOS) je poremećaj u kojem postoji višak muških spolnih hormona u tijelu žene u kombinaciji sa disfunkcijom jajnika. Povezuje se sa debljinom, povećanim rizikom za kardiovaskularne bolesti i inzulinskom rezistencijom (stanje koje može prethoditi dijabetesu). Folikuli jajnika koji trebaju izbaciti jajnu stanicu tijekom ovulacije ne pucaju nego rastu. Jajnici puni takvih cista zovu se policistični. Ovulacija izostaje i zato izostaje izlučivanje progesterona. Estrogen je visok tijekom cijelog ciklusa koji dugo traje. Plodnost je smanjena, ali žena može ostati trudna jer nije svaki ciklus bez ovulacije.
- Bolesti štitnjače mogu dovesti do nepravilnih ciklusa i kašnjenja menstruacije.
- Višak prolaktina (hormon važan za dojenje) može se javiti zbog tumora hipofize ili uzimanja nekih lijekova (npr. antipsihotici). Tada može doći do potpunog izostajanja menstruacije i izlučivanja mlijeka.