Speleologija /

Znate li kada je otkrivena Slovačka jama?

Image

Otkrićem Slovačke jame otvara se nova mogućnost za proučavanje unutrašnje strukturno tektonske i litološke građe masiva Velebita, a kada jeotkrivena Slovačka jama pišemo u nastavku

2.11.2019.
21:14
VOYO logo

Slovačka jama nazvana je po dvojici slovačkih speleologa, B. Šmida i M. Griflik, koji su prilikom rekognosciranja terena 28. srpnja 1995. godine, pronašli su ulaz u istu jamu. 
Tom prilikom spustili su se do dubine od 516 m, gdje je zamijećen horizontalni kanal na -350 m, koji je zbog nedostatka vremena ostavljen za sljedeću godinu.
Tijekom ljeta sljedeće godine isti slovački speleolozi, ali ovaj put s kolegama iz Speleološkog odsjeka Planinarskog društva Sveučilišta Velebit, nastavili su istraživanje Slovačke jame u horizontalnom kanalu na 350 m dubine.
Tri tjedna kasnije, spustili su se do dubine od 1000 m i tom su prilikom u Slovačkoj jami pronađeni su primjerci pijavice Croatobranchus mestrovi. 
Pronađeni su i ostaci nove vrste kornjaša.

1998. godine organizirana je zajednička hrvatsko-slovačka ekspedicija “Slovačka jama ‘98”
Tijekom 1999. godine Slovačka jama istraživana je za vikend od 16. do 18. srpnja i u razdoblju trajanja hrvatsko-slovačke speleološke ekspedicije “Slovačka jama '99”
Velika količina kiše na samom početku akcije u jami se manifestirala brojnim nakapnicama i manjim slapovima, što je usporilo i otežalo istraživanje. 
Petu ekspediciju u Slovačku jamu Planinarsko društvo Sveučilišta Velebit organiziralo je u razdoblju od 27. srpnja do 11. kolovoza 2002. godine. Ova ekspedicija izvedena je uz potporu JU Nacionalni park Sjeverni Velebit i Komisije za speleologiju Hrvatskog planinarskog saveza. 
Sada Slovačka jama ima špiljski ulaz okrenut prema jugu. Ulazna dvorana s velikim kamenim blokovima nazvana je Horal. U njoj se preko dva mala skoka (4 i 3 m) dođe do suženja. Kroz suženje Fučak, gdje se osjeća jako strujanje zraka, ulazi se u prvu vertikalu (14 m), iz koje se u smjeru jugoistoka odvaja kratki zarušeni odvojak. U suprotnom se smjeru kroz usku pukotinu ulazi u vertikalu Pokojna (50 m). 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
ksw
NE PROPUSTI 21. VELJAČE!
VOYO logo
Još iz rubrike