POPUT VOĐENJA LJUBAVI /

Najseksi čestitka za rođendan: Prisjetite se kako je Marilyn Monroe pjevala JFK-u

Image
Foto: YouTube screenshot

Doznajte što se točno dogodilo u noći kada je Marilyn Monroe pjevala serenadu JFK-u u Madison Square Gardenu u New Yorku

29.5.2024.
17:50
YouTube screenshot
VOYO logo

Danas je obljetnica rođenja 35. predsjednika SAD-a, Johna Fitzgeralda Kennedyja. Rođen je u Brooklineu 29. svibnja 1917. Njegov život obilježila je bogata politička karijera, ali i jedan rođendan - onaj koji mu je pjesmom čestitala Marilyn Monroe, pjevačica, glumica, seks-simbol i njegova navodna ljubavnica.

Legendarna čestitka

Godina je 1962. Marilyn Monroe pokušavala je oživjeti svoj osebujan privatni i profesionalni život. I dalje je ona bila velika filmska zvijezda, no njezin film "Neprilagođeni" (koji je snimila godinu ranije) nije dobro prošao na kinoblagajnama. Također se u to vrijeme razvodila od supruga, novinara Arthura Millera, prošla je operaciju žučnog mjehura te se oporavljala od boravka u psihijatrijskoj bolnici na Manhattanu - zbog svega toga je u to vrijeme bila psihički krhka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Profimedia

U proljeće su stvari krenule nabolje, glumica se preselila u novi dom u Los Angelesu i ponuđena joj je glavna uloga u filmu "Something's Got to Give". Posebno se veselila nastupu u Madison Square Gardenu 19. svibnja u čast predsjednika Johna F. Kennedyja. Glasine o aferi između Monroe i JFK-a počele su nekoliko mjeseci prije događaja.

Monroe i Kennedy su bili bliski, no neki stručnjaci tvrde da njihova afera nije dugo trajala. Proveli su noć zajedno nakon zabave u domu Binga Crosbyja u Palm Springsu potkraj ožujka, a za to vrijeme, neki nagađaju, on joj je dao u ruke pozivnice za događaj u Madison Square Gardenu. Događaj je bio tempiran za proslavu njegova 45. rođendana, iako je njegov pravi rođendan bio deset dana kasnije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Publika je ostala 'paf'

Monroe je napustila set filma "Something's Got to Give" 17. svibnja i sljedeća dva dana je provela na probama u New Yorku. U noći događaja nosila je posebnu haljinu krojenu po njezinim savršenim mjerama, boje mesa koju je za nju dizajnirao Jean Louise.

Događanje je okupilo brojne poznate face tog doba: Ellu Fitzgerald, Bobbyja Darina, Mariu Callas. Kennedyjev šogor, glumac Peter Lawford, Marilyn je par puta lažno predstavio, a kako se ona nije pojavila, ljudi u publici su mislili da nje nema... Sve dok nije stupila na pozornicu, skinula bundu i izazvala divljenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Haljina boje mesa je bila napravljena od markizeta, a na nju je dizajner Mackie aplicirao 2500 sitnih kristala. Haljina je bila našivena na glumici jer je bila jako uska, a ona ispod haljine nije nosila gaćice. Cijena haljine bila je nešto više od 172 tisuća eura.

Marilyn je Kennedyju snenim glasićem na pozornici otpjevala "Happy Birthday Mr. President" (Sretan rođendan, gospodine predsjedniče). Nakon toga, zahvaljujući izvođačima s pozornice, Kennedy se našalio da bi se mogao povući nakon što je doživio da mu se pjeva za rođendan na tako krasan način.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

'KRPICA' OD TRI MILJE DOLARA: Mitska haljina u kojoj je Marilyn pjevala Kennedyju ide na dražbu

Image

'KRPICA' OD TRI MILJE DOLARA: Mitska haljina u kojoj je Marilyn pjevala Kennedyju ide na dražbu

'Vođenje ljubavi s predsjednikom pred 40 milijuna Amerikanaca'

Iako je taj nastup potaknuo glasine o njihovoj aferi, novinarka Dorothy Kilgallen opisala ju je kao "vođenje ljubavi s predsjednikom pred izravnim pogledom četrdeset milijuna Amerikanaca" i to je također označilo kraj njihovih interakcija. Glumica i predsjednik nakratko su još popričali na afterpartyju šefa studija Arthura B. Krima, a dokaz tome je jedna fotografija njih dvoje (zajedno s bratom Robertom) i poslije toga se više nisu vidjeli.

Image
Foto: Profimedia

Monroe se vratila snimanju filma "Something's Got to Give" da bi odmah nakon 36. rođendana dobila otkaz zbog višekratnih izostanaka. Fox ju je pokušao ponovo angažirati nakon što je kolega Dean Martin zaprijetio da će dati otkaz, ali snimanje se nikada nije nastavilo. Dana 5. kolovoza, Monroe je pronađena mrtva u svom domu u Brentwoodu od predoziranja. Petnaest mjeseci kasnije, predsjednik Kennedy je ubijen.

Iako je izvedba "Sretan rođendan, gospodine predsjedniče" trajala cijelu minutu, ostala je jedna od njezinih najpoznatijih trenutaka na pozornici.

Cijena haljine je s vremenom porasla pa je 1999. godine prodana za oko milijun i pol eura. Godine 2016. Ripley's Hollywood Boulevard muzej je za nju platio oko pet i pol milijuna eura i čuva je i danas. Tu haljinu je obukla i Kim Kardashian na Met Gali. Originalnu kreaciju je nosila samo za vrijeme šetnje po crvenom tepihu, a kasnije se presvukla u kopiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Profimedia

Tragična smrt

JFK je ubijen u Dallasu, 22. studenog 1963. Dok se u otvorenom automobilu vozio ulicama u društvu supruge i teksaškog guvernera Johna Conallyja, na njega je izvršen atentat. Na povorku su ispaljena tri hica iz puške, od kojih su dva pogodila Kennedyja – jedan u vrat, i jedan u glavu. Kennedy je odmah odvezen u bolnicu gdje je ubrzo proglašen mrtvim.

Za njegovu smrt optužen je Lee Harvey Oswald, kojeg je dva dana kasnije u policijskoj stanici pred TV-kamerama ubio Jack Ruby, vlasnik noćnog kluba povezanog s mafijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kennedyjeva smrt i danas je predmet rasprave i brojnih teorija zavjere. Suočen s činjenicom da se detalji ubojstva možda nikada neće razotkriti na sudu, Johsnon – koji je temeljem Ustava postao predsjednik – odobrio je rad specijalnog tijela zvanog Warrenova komisija, kojemu je cilj bio pronaći i objaviti sve vezano uz atentat. Zaključak komisije je bio da je Oswald djelovao sam i ubio predsjednika iz nepoznatih motiva.

Međutim, detalji vezani uz atentat i počinitelja mnoge su od samog početka natjerali da sumnjaju i odbace taj zaključak. Umjesto toga nude se razne alternativne teorije zavjere vezane uz širi krug počinitelja, kojima je svoj doprinos dao i Hollywood, ali i zaključi posebnog kongresnog odbora 1970-ih godina.

POGLEDAJTE VIDEO: Prošlo je 60 godina otkako je ubijen, a teorija zavjera još uvijek postoji. Tko je ubio John F. Kennedyja

sjene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo