Ako ste mislili da su drame u kraljevskoj obitelji novija pojava, razmislite ponovo. Naime, priča obitelji princa Filipa toliko je zanimljiva da bi se po njoj mogao snimati film.
Pokojni vojvoda od Edinburgha preminuo je u petak u stotoj godini života. Dolazi iz obitelji grčkih aristokrata koja je vodili dramatičan život, uključujući tri sestre koje su se udale za naciste i majku koja je odlikovana zbog spašavanja Židova tijekom holokausta.
Filip je bio peto dijete i jedini sin princa Andrewa od Grčke i Danske i njegove žene, princeze Alice od Battenberga. Imao je starije sestre Margaritu, Theodoru, Cécilie i Sophie.
Princ je bio blizak sa svojom majkom koja je posljednje godine života provela u Buckinghamskoj palači. S druge strane, imao je kompliciran odnos sa sestrama koje nisu bile pozvane na njegovo vjenčanje s kraljicom Elizabetom II.
Princeza Alice
Filipova majka bila je praunuka britanske kraljice Viktorije, zbog čega su Filip i kraljica Elizabeta daljnji rođaci (i sama Elizabeta je, naime, prapraunuka kraljice Viktorije). Alice je rođena gluha, ali mogla je jasno govoriti.
Kad je Filipu bilo samo 18 mjeseci, obitelj je protjerana iz Grčke i nastanila se u Parizu, gdje su se za pomoć oslanjali na rodbinu. Tamo je Alice postala religioznija i počela je čuti glasove, tvrdeći da prima poruke od Boga.
Profimedia
Dijagnosticirana joj je shizofrenija, a po savjetu Sigmunda Freuda, utroba joj je ozračena rendgenskim zrakama u pokušaju da osujeti njene seksualne želje.
Kada je Filip imao devet godina, Alice je smještena u sanatorij u Švicarskoj, gdje je više od dvije godine držana protiv svoje volje. Nakon što je puštena praktički je postala beskućnica, boraveći u raznim njemačkim gostionicama. Filipa nije vidjela sve do sprovoda svoje kćeri Cécilie, koja je poginula u avionskoj nesreći u 26. godini 1937.
Nakon toga nastanila se u Ateni, a tijekom Drugog svjetskog rata skrivala je židovsku obitelj na zadnjem katu svoje kuće, dok je iza ugla bilo sjedište Gestapa. Njen herojski potez prepoznao je centar za holokaust Yad Vashem u Izraelu koji joj je 1939. dodijelio titulu Pravednice među narodima.
Kasnije je prodala svoje dragulje i osnovala vlastiti vjerski red - kršćansko sestrinstvo Marte i Marije, prije nego što je izgradila samostan i sirotište u siromašnom području Atene.
Nakon vojnog puča u Grčkoj 1967., Filip je uvjerio slabašnu majku da se preseli kod njega u Buckinghamsku palaču. Preminula je dvije godine kasnije, a svu osobnu imovinu je prije toga razdijelila.
Princeza Margarita
Filipova najstarija sestra udala se za Gottfrieda, princa od Hohenlohe-Langenburga, njemačkog aristokrata koji je kasnije postao nacist, ali je na koncu izdao Hitlera.
Naime, Gottfried je bio među službenicima umiješanima u zavjeru 'Operacija Valkira' kojom se namjeravalo smaknuti Hitlera 1944. godine. Naposljetku je uspio izbjeći pogubljenje, zajedno s drugima povezanim s planom i živio je do 1960.
Profimedia
Margarita je imala šestero djece i ostala je u kontaktu sa svojim bratom Filipom.
Princeza Theodora
Theodora je bila jedina Filipova sestra koja se nije udala za nacista, već se vjenčala sa svojim rođakom u drugom koljenu, Bertholdom, grofom iz Badena.
Profimedia
Imala je troje djece i preminula je 1969., nekoliko tjedana prije svoje majke Alice.
Princeza Cécilie
Filip je bio blizak s Cécilie koja se udala za svog rođaka Georga Donatusa, velikog vojvodu od Hessena. Par se pridružio nacističkoj stranci u svibnju 1937.
Profimedia
Nekoliko mjeseci kasnije, Cécilie je poginula u avionskoj nesreći dok je bila u osmom mjesecu trudnoće, zajedno sa svojim suprugom i dva sina. Na sprovodu su članovi obitelji fotografirani u nacističkim uniformama.
Princeza Sophie
Sophie se također udala za rođaka u drugom koljenu, princa Christopha od Hessena kad je imala samo 16 godina.
Christoph je bio na čelu Ministarstva zračnih snaga Trećeg Reicha i nosio je čin Oberführera u SS-u. Također je radio u istraživačkom uredu Luftwaffea.
Sophie je bila gošća na vjenčanju Hermana Goeringa 1936., a nakon večere s Hitlerom napisala je da je "šarmantan i naizgled skroman čovjek". Usto, par je nazvao jedno od petero svoje djece Karl Adolf, upravo u čast Hitleru.
Profimedia
Christoph je poginuo u avionskoj nesreći 1943., a Sophie se tri godine kasnije udala za princa Georgea Williama od Hanovera s kojim je imala troje djece.
Ostala je u kontaktu sa svojim bratom i bila je kuma princu Edwardu.