Let JAT 367 ušao je u povijest kao jedna od najintrigantnijih zrakoplovnih nesreća, koja je iznjedrila nevjerojatnu priču o preživljavanju, ali i mračnu pozadinu terorističkog čina koji je desetljećima ostao nerazjašnjen. Dokumentarni film Bomba na letu JAT 367 otkriva nove detalje o tragičnom događaju koji je šokirao svijet 1972. godine.
Kobni let koji je trebao povezati Skandinaviju i Balkan
Jugoslovenski Aerotransport (JAT) održavao je redovnu liniju između Stockholma i Beograda, s međuslijetanjima u Kopenhagenu i Zagrebu. Dana 26. siječnja 1972. godine, McDonnell Douglas DC-9 poletio je na svoju posljednju rutu. Nitko nije slutio da će let završiti tragično iznad češkog sela Srbská Kamenice.
Vesna Vulović - žena koja je preživjela nemoguće
Vesna Vulović, tada 23-godišnja stjuardesa, nije trebala biti na tom letu. Zbog zabune s drugom stjuardesom istog imena, našla se u avionu koji će joj zauvijek promijeniti život. Ova slučajnost dovela je do najnevjerojatnijeg preživljavanja u povijesti zrakoplovstva.
Pad s 10.000 metara
Kada je eksplozija raznijela avion na visini od približno 10.000 metara, Vesna je bila prikovana kolicima za posluživanje u stražnjem dijelu zrakoplova. Upravo ta okolnost, zajedno s dubokim snijegom koji je ublažio pad, omogućila joj je da preživi pad koji je ušao u Guinnessovu knjigu rekorda.
Razotkrivanje misterija nakon 50 godina
Nedavni dokumentarac "Bomba na letu JAT 367" švedskog novinara Tončija Percana konačno je rasvijetlio dugogodišnju misteriju. Tako se u dokumentarcu otkrivaju novi detalji o tragičnom događaju koji je šokirao svijet 1972. godine. Istražujući političku pozadinu i motive napada, film donosi zapanjujuće otkriće da su bombu u zrakoplov postavili pripadnici dviju ekstremističkih organizacija hrvatskih emigranata. Ova saznanja donose novu dimenziju tragediji, razotkrivajući složene političke motive koji su stajali iza ovog terorističkog čina. Kroz svjedočanstva preživjelih, stručnjaka i obitelji žrtava, dokumentarac istražuje ne samo samu eksploziju, već i njezine dugoročne posljedice, kako na žrtve, tako i na zrakoplovnu industriju i međunarodne odnose toga vremena.
Pozadina terorističkog čina
Prema dokumentarcu, Josip Senić identificiran je kao osoba koja je podmetnula tempiranu bombu u zrakoplov. Zajedno s još šestoricom supočinitelja, izveo je napad koji je odnio 27 života. UDBA, jugoslavenska tajna služba, znala je identitete počinitelja, ali ih nije procesuirala kako bi zaštitila svoje agente.
Posljedice i naslijeđe
Vesna Vulović preživjela je s teškim ozljedama, uključujući slomljenu lubanju, kralježnicu i zdjelicu. Nakon 27 dana kome i 10 mjeseci paralize, uspjela se oporaviti i vratiti na posao u JAT-u. Preminula je 2016. godine u dobi od 66 godina.
Dokumentarni film Bomba na letu JAT 367 gledajte na platformi Voyo.