RUDNIK RAŠA /

U serijalu 'Jeste li znali' o podzemnom svijetu u kojem je radilo čak 10.000 rudara

Image

Ekipa RTL Kockice u tami je provela nešto više od tri sata

15.9.2024.
17:31
VOYO logo

Istru danas mnogi poistovjećuju s turizmom, gastronomskim užicima ili pak zapanjujućom prirodom. No, prije nešto više od 50 godina veliki dio ove regije, točnije područje Labinštine, bilo je meka industrijalizacije, mjesto na kojem se radilo i živjelo zbog samo jednog razloga – crnog zlata tj. ugljena. U potrazi za pričom vozimo se 250 kilometara prema najmlađem gradu u Istri. Raša je sagrađena radi potreba tamošnjeg rudnika ugljena u svega 547 dana. Izgradnja naselja započela je krajem travnja 1936., u doba talijanske uprave pod palicom tršćanskog arhitekta Pulitzera.

Naselje je podijelio hijerarhijski, na radnički i službenički dio te na središnji trg koji je u službi povezivanja, ali i razdvajanja ova dva entiteta. Ukupno je izgrađeno 96 kuća, a grad planiran za 2000 do 3000 stanovnika, imao je sve potrebite sadržaje, od općinske zgrade i žandarmerijske postaje, do škole, vrtića, pošte, kavane, restorana, hotela, trgovina, kino dvorane i bolnice, sportskih igrališta pa čak i otvorenog bazena olimpijskih razmjera. Infrastruktura bila je također zavidno dobro riješena: vodovodna i kanalizacijska mreža, gradska rasvjeta i prometnice s asfaltnim tepihom, topla voda u svim javnim objektima. Naravno uz rub grada nalazila se i uprava rudnika. Srce grada bio je gradski trg, čijem je projektiranju arhitekt posvetio posebnu pozornost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
'ISPRIČAVAM SE' /

Šef Hrvatskih šuma obratio se javnosti nakon incidenta žene i kćeri: 'Teško je ostati hladne glave'

Image
'ISPRIČAVAM SE' /

Šef Hrvatskih šuma obratio se javnosti nakon incidenta žene i kćeri: 'Teško je ostati hladne glave'

Image

'Tračnice, vagoni, telefoni koji su u vrijeme upotrebe predstavljali zadnji krik tehnologije...'

Na njemu i danas dominira impozantna crkva sv. Barbare s pomno promišljenom krovnom konstrukcijom, koja je dobivena nizanjem armirano betonskih lučnih rebara. Sve to, prikaz je života na zemlji, a ispod njega – druga dimenzija, ona surovija.

"Cesta od makadama vodi nas do ulaza u tunel kojim su davnih dana koračali vrijedni rudari u potrazi za crnim zlatom – ugljenom. Sparinu ljetnog sunca, već nakon par koraka, mijenjamo tamom i hladnim zrakom, koji se više-manje tijekom cijele godine kreće oko 12 stupnjeva.", dočarava nam svoj prvi dojam Tatjana Horvatić, koja se s ekipom RTL Kockice uputila u rudnik Raša, a koji je od 1928. do 1966. zapošljavao više od 10 000 rudara othranjujući tako niz generacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Pod budnim okom gospođe Elis Gobo, stručnog vodiča Kova Experience-a, ulazimo čak kilometar i pol u podzemlje, točnije u potkop Karlota, ne odupirući se potrebi za stalnim stajanjem i propitkivanjem ljudskih sudbina, jer sve je ovdje ostavljeno baš kako je i bilo: tračnice, vagoni, telefoni koji su u vrijeme upotrebe predstavljali zadnji krik tehnologije, postrojenje i koloturi za izvlačenje ugljena, čak i lift unutar samog potkopa'', vjerno nam dočarava Tatjana.

''Većina stanovnika ovog kraja ima barem jednog člana obitelji koji je na neki način povezan s rudarenjem. Biti rudar za njih je predstavljalo više od posla, to je bio način života, svakodnevica ispunjena strepnjom i velikom odgovornošću. Radilo se o teškom, ali dobro plaćenom poslu.'', objašnjava Elis, čiji je djed također bio rudar.

Image

Ekipa RTL Kockice u tami je provela nešto više od tri sata. Željni topline sunca, na površinu izlaze prepuni dojmova s velikim osjećajem poniznosti i poštovanja prema svima onima koji su radili u labirintima ugljenokopa, onima koji su nosili teret rude na svojim leđima, ali i na duši. Jer posao je to koji ostavlja dubok trag na čovjeku.
Više o ovoj zanimljivoj temi, koja seže daleko u prošlost, saznajte u novoj sezoni serijala 'Jeste li znali' na programu RTL Kockice.

POGLEDAJTE OVAJ VIDEO: Otkrivena podzemna tvronica kopija

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Ljubav je na selu
NOVA SEZONA
VOYO logo