Razvedene majke djevojčica imaju manje šanse da se ponovo udaju i ostanu u braku od onih koje imaju sinove.
Istraživači s Kalifornijskog sveučilišta u San Diegu i sa sveučilišta Berkeley proučili su podatke tri milijuna odraslih Amerikanaca i otkrili da se najčešće rastaju parovi kojima je prvorođeno dijete kćer.
Faktor razvoda narastao je za 10 posto u slučajevima kada bi par imao tri kćeri, no znanstvenici nisu otkrili zašto djevojčice 'loše' utječu na brak.
Psiholozi sugeriraju da kćeri daju snagu i poticaj majkama da istupe iz lošeg braka, umjesto da očajnički pokušavaju spasiti lošu vezu.
'Očevi rjeđe žive s djecom (oko tri posto) ako imaju kćeri', tvrde kalifornijski istraživači.
'Procjenjujemo da bi svake godine oko 52.000 prvorođenih kćeri mlađih od 12 godina živjelo s ocem da su se rodile kao dječaci'.
Rezultati studije pokazuju da se muškarcima sama institucija braka čini atraktivnijom ako prvo dobiju sina. Također, više ulažu u brak jer ne žele da njihov sin odrasta bez figure oca.
Profesorica psihologije sa sveučilišta Notre Dame, Anita Kelly, ima drugo objašnjenje. Ona kaže da podaci pokazuju kako u SAD-u čak 73 posto razvoda iniciraju žene, što baca drugačije svjetlo na motive muškaraca koji ostaju uz svoju obitelj.
Žene s kćerima će češće tražiti razvod, jer su djevojčice ispomoć u kući. Dok kćeri čiste za sobom, sinovi obično rade još veći nered.
U tome se vjerojatno nalazi i razlog zašto se razvedene žene s kćerkama rjeđe ponovo udaju. Većina ih u svojim kćerima nalazi socijalnu podršku i društvo zbog čega imaju manju potrebu za ulaskom u brak, piše Daily Mail.